בנימין נתניהו, בני גנץ ואריה דרעי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

זה לא גנץ וכחול לבן שמטרידים את נתניהו – אלו החרדים

לפי ניסיון העבר, נתניהו לא בורח לבחירות בלי שהוא יודע שכל שותפיו עימו ומחויבים להישאר איתו גם ביום שאחרי, ולכן זה בכלל לא משנה מה קורה בינו לגנץ, ואם תושג הסכמה ביניהם על תקציב כזה או אחר. המפתח כדי להבין לאן רה"מ מתכוון ללכת בשבועות הקרובים נמצא בכלל ביחסים שלו עם ליצמן, גפני ודרעי | פרשנות
זאב קם, פרשנות
27 ביולי 2020
08:46

לכאורה, העימות בשאלת התקציב והקדמת הבחירות מתמקד במגרש שבין הליכוד וכחול לבן. נתניהו דורש להעביר תקציב לכמה חודשים בלבד ולהשאיר לעצמו פתח מילוט מממשלת האחדות, ואילו גנץ עומד על כך שיעבור תקציב דו שנתי, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני, ובכך גם לנעול את נתניהו עמוק בתוך הרוטציה. אלא שהמאבק האמיתי כלל לא נמצא באזורים הללו.

נתניהו ייגש לגנץ אחרון, רק אם כל שאר הבדיקות והגישושים שהוא מקיים עכשיו לא יישאו פרי. מה שראש הממשלה רואה לנגד עיניו זה לא את ההתעקשות של כחול לבן, שבינתיים נסדקה מעט, בעניין תקציב המדינה. הוא מסתכל לעבר פינה אחרת בקואליציה שלו, בה ממוקמים השותפים הטבעיים, אלו שבמשך שנים הלכו איתו באש ובמים – המפלגות החרדיות.

החדשות הרעות עבור נתניהו הן שהחרדים כועסים, ולא מדובר רק בהצגה כלפי חוץ. ברגע שאת שיחות הנפש שלהם מקיימים גפני ודרעי עם עמיתיהם בכחול לבן, ולא עם שותפיהם הוותיקים בליכוד, נתניהו נמצא בבעיה. וזה בדיוק מה שקורה לאחרונה, גם לאחר הכעס החרדי על גנץ וניסנקורן בעקבות ההצבעה על החוק שאוסר טיפולי המרה. ולכן זה בכלל לא משנה מה קורה בגזרת נתניהו-גנץ, ואם תושג הסכמה ביניהם על תקציב כזה או תקציב אחר. המפתח כדי להבין לאן נתניהו מתכוון ללכת בשבועות הקרובים נמצא בכלל ביחסים שלו עם ליצמן, גפני ודרעי.

מאז ומתמיד נצמד נתניהו לכלל האצבע הבא – אל תפזר את הכנסת ותרוץ לבחירות לפני שאתה יודע איך נראית הממשלה הבאה שתקום לאחר הבחירות. זו הסיבה שבכל פעם שנתניהו הלך לבחירות, הוא כבר היה נעול מראש עם מה שפעם היה קרוי "השותפים הטבעיים" והיום מכונה "הגוש". רק כשכולם היו מסודרים סביבו ומתואמים איתו עד הפרט האחרון, הרשה לעצמו ראש הממשלה להיפרד מהממשלה המכהנת ולצאת להרפתקת הבחירות. אלא שהפעם גוש הימין-חרדים כלל אינו עומד לצידו. ולא מדובר רק על צלע אחת שחסרה. כל שלוש הצלעות אינן שם.

ברגע שאת שיחות הנפש שלהם מקיימים גפני ודרעי עם עמיתיהם בכחול לבן, ולא עם שותפיהם הוותיקים בליכוד, נתניהו נמצא בבעיה

בנט וימינה כבר מזמן אינם מחויבים לנתניהו, לאחר שהאחרון לא ממש התאמץ להכניס אותם לממשלת האחדות. תיאום איתם בדרך להליכה לבחירות אינו על השולחן. הבעיה החריפה יותר נמצאת מול החרדים. שם מחזיקים בעמדה הפוכה לחלוטין מזו של נתניהו. החרדים אינם רוצים בחירות. נקודה. "אינם רוצים" זו הגדרה עדינה. הם מתעבים את המילה הזו ואת האפשרות הזו. כשמתחילה שיחה בחדר שעוסקת באופציית הבחירות הם קמים ויוצאים. עד כדי כך הם רחוקים מראש הממשלה בסוגיה הזו.

לפי ניסיון העבר, נתניהו לא בורח לבחירות בלי שהוא יודע שכל שותפיו עימו ומחויבים להישאר איתו גם ביום שאחרי הבחירות. וזה רחוק מלהיות המצב כרגע. במילים אחרות, אם יש משהו שבאמת מרתיע את ראש הממשלה מפיזור הכנסת בעוד חודש זה לא גנץ ולא התקציב. זה בעיקר החרדים שאינם מוכנים להיות שם כדי להחזיק לו את היד.