תערוכה לזכר הרוגי נחל צפית, מאי 2019
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90

"אנחנו מצפים ממי שהוביל מדרשה למנהיגות, להגיד את האמת ולקחת אחריות"

אסון נחל צפית: אחרי שהפרקליטות דחתה את הצעת הגישור בתיק, התקיים דיון נוסף בתיק נגד מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב בשאלת האחריות למותם של עשרת הרוגי האסון. גם לדיון היום הגיעו הורי ההרוגים, שלא קיבלו את גרסתו של כהאן, לפיה לא ידע על הירידה לנחל, וביקשו: קח אחריות:
אסף פוזיילוב
27 ביולי 2020
13:36

בבית המשפט המחוזי בבאר התקיים הבוקר (שני) דיון בתיק כנגד יובל כהאן ואביב ברדיצ'ב, המואשמים באחריות למותם 10 חניכי מכינת בני ציון שנספו באסון נחל צפית. סבתו של אחד הקורבנות ואחת ממקימות המכינה, חיכתה לכהאן בכניסה ואמרה: "יובל, אולי כדאי לגמור עם זה כבר?". נציגי כהאן טענו בדיון: עשה ככל שיבכולתו כדי לשמור על אמצעי הבטיחות הנדרשים.

את כהאן ייצג בתיק עו"ד אורי קורב, שיטען כי כהאן לא אישר את מתווה הירידה לנחל, והופתע כאשר נשלחה אליו בשעת צוהריים תמונה מאחד המדריכים ובה נראים החניכים בנחל. הורי הנספים טענו מחוץ לאולם בית המשפט שעו"ד קורב "התחנן שנבחר בו על מנת לייצג אותנו", אולם לדבריהם כעת כשהוא מייצג את כהאן הוא טוען שכתב האישום מופרך. קורב הכחיש שפנה להורים בהצעה לייצגם. 

"אנחנו מצפים ממי שהוביל מדרשה למנהיגות, להגיד את האמת ולקחת אחריות", אמרה יעל כהן, אימה של רומי שנספתה באסון. "אתם ממשיכים לעשות צחוק מאנשים, ומענים אותנו והכול בכדי לא לקחת אחריות, אמרה. 

פרקליטות המדינה דחתה בחודש שעבר את הצעת הגישור בתיק, שהמליצה להאשים את כהאן וברדיצ'ב בעבירת המתה בקלות דעת", נשיאת המחוזי התנתה את קבלת הצעת הגישור בשמיעת עמדת המשפחות, ואלו הביעו התנגדות נחרצת להצעת הגישור בפני היועץ המשפטי לממשלה, המשמש כממלא מקום פרקליט המדינה.

בחודש שעבר הציעה נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשנות את סעיף כתב האישום מהמתה בקלות דעת לגרימת מוות ברשלנות. ההבדל הוא עונש של שלוש שנים מאסר לכל עבירה במקום 12, ומחיקת יסוד הבנת הסכנה בשליחת הטיול.