השר
צילום: פלאש 90

אמיר אוחנה התפטר מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי, ימשיך לכהן כשר

במקומו ייכנס לכנסת עמית הלוי • אוחנה: "צעד זה מגשים לעניות דעתי את הרעיון הדמוקרטי של הפרדה בין הרשויות. שר שהוא חבר כנסת, תופס מקום של חבר כנסת שהיה יכול להיות פעיל בתחומי העשייה הפרלמנטריים"
מיכאל שמש
28 ביולי 2020
10:07

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התפטר היום (שלישי)  מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי. הוא ימשיך לכהן כשר, ובמקומו ייכנס לכנסת עמית הלוי. אוחנה הוא חבר הכנסת הראשון מהליכוד שמפעיל את החוק הנורווגי.

בשבוע שעבר הצביע אוחנה בעד החוק שביקש לאסור טיפולי המרה וספג על כך ביקורת מיושב ראש הקואליציה מיקי זוהר ומראש הממשלה בנימין נתניהו. ההתפטרותו מהכנסת תאפשר לו לחמוק מהצעות חוק מהסוג הזה.

בחשבון הפייסבוק שלו כתב השר: "החלטתי להיות השר הראשון מהליכוד להפעיל את החוק הנורווגי ולהשהות את חברותי בכנסת (לא מהממשלה). צעד זה מגשים לעניות דעתי את הרעיון הדמוקרטי של הפרדה בין הרשויות. שר שהוא חבר כנסת, תופס מקום של חבר כנסת שהיה יכול להיות פעיל בתחומי העשייה הפרלמנטריים – להשתתף בוועדות, בדיונים במליאה, להגיש הצעות חוק, הצעות לסדר, שאילתות וכדומה.

"חלק מהביקורת על חברי הכנסת, שאינה מוצדקת, מדברת על נוכחותם הדלה בוועדות. אף חבר כנסת לא יכול להיות חבר בחמש ועדות ולפעול בכולן בצורה יעילה. חלק גדול מהדיונים בוועדות נערכים במקביל, וחבר הכנסת צריך לבחור באילו מהן להשתתף. כאשר שר תופס מקום של חבר כנסת מחד, אך איננו יכול להיות חבר ו/או להשתתף בדיונים בוועדות הכנסת, הדבר יוצר עומס רב – ולכן בהכרח מגביל משמעותית את יכולת התפקוד של חברי הכנסת".