גבול הצפון, ארכיון

בישראל חוששים מפיגוע נוסף של חיזבאללה שייצא לפועל בתוך 48 שעות

דיפלומט בכיר בביירות: גם אם חיזבאללה לא רוצה הסלמה כוללת - הוא מחפש פעולה אמיתית ולא הצגה • צה"ל מתגבר עוד יותר את הכוחות בצפון במערכי אש מיוחדים, רקטות ויכולות איסוף מודיעין • צה"ל: זוהו מספר חשודים סמוך לגדר הגבול עם לבנון בגליל המערבי, לאחר סריקות נמצא כי לא הייתה חדירה לישראל
משה שטיינמץ, רועי קייס ורועי שרון
28 ביולי 2020
20:21
עודכן ב 23:34

בישראל חוששים מפיגוע נוסף של חיזבאללה שייצא לפועל תוך 48 שעות. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. צה"ל מתגבר את הכוחות בצפון במערכי אש מיוחדיים, רקטות מיוחדות ויכולות איסוף מודיעין. דיפלומט בכיר בביירות: גם אם חיזבאללה לא רוצה הסלמה כוללת - הוא מחפש פעולה אמיתית ולא הצגה.

בתוך כך, מצה"ל נמסר הערב כי זוהו מספר חשודים סמוך לגדר הגבול עם לבנון בגליל המערבי ותושבים באזור הונחו להישאר בבתיהם. לאחר סריקות, בצה"ל הודיעו כי לא הייתה חדירה לישראל.

עוד פורסם הערב כי תגבור הטילים המדוייקים והכוחות המיוחדים הוא לקראת אפשרות של הסלמה, עקב פעולה "מוצלחת" של ארגון הטרור. במערכת הביטחון תגברו את מערך הטילים כדי להזהיר את מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מתגובה ישראלית חריפה. הערכה היא שנסראללה נחוש להוציא פיגוע.

מוקדם יותר היום, הוחלט בתום הערכת מצב בצה"ל על תגבור של פיקוד הצפון במערכי אש מתקדמים וכוחות מיוחדים. שר הביטחון בני גנץ אמר היום בסיור בבסיס חיל האוויר בנבטים כי "יש לנו יכולת לפעול בכל טווח ובדריכות מבצעית חסרת תקדים. אני מציע לכל מדינות האזור, קרובות ורחוקות, איראן, לבנון, סוריה או כל מי שמעורב בטרור לזכור - יש למדינת ישראל יכולת אין סופית, ונדע להשתמש בה".


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר הבוקר בפיקוד הצפון וקיים שם הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי וכמה מאלופי המטכ"ל. נתניהו אמר כי הפעולה אתמול הייתה חשובה ומנעה חדירה לשטחנו. "כל מה שמתרחש כרגע זו תוצאה של ניסיון להתבסס צבאית באזורנו על ידי איראן וגרורותיה בלבנון. נסראללה משרת את האינטרס האיראני הזה על חשבון מדינת לבנון. אני לא מציע למישהו לנסות את צה"ל או את מדינת ישראל. אנחנו נחושים להגן על עצמנו".

ראש ממשלת לבנון, חסאן דיאב, אומר הבוקר כי ישראל שוב ביצעה אמש תוקפנות כלפי ריבונותה של לבנון דרך הסלמה צבאית מסוכנת. לדבריו, ישראל רוצה לשנות את כללי העימות עם לבנון. בשיחה שקיים עם מועצת ההגנה העליונה במדינה קרא דיאב למועצה להתנהל בזהירות בימים הקרובים: "אני חושש מזליגת המצב והפיכתו לגרוע יותר בצל המתיחות הגדולה בגבול שלנו עם ישראל", אמר.

באירוע שהתרחש אתמול סמוך לשעה 15:00 אחר הצוהריים, חצו שלושה או ארבעה מחבלים את הגבול מלבנון באזור הר דב וחדרו כמה מטרים אל מעבר לקו הכחול לתוך שטח ישראל. הם זוהו בידי תצפיתניות של צה"ל. אש נורתה לעבר המחבלים, שנמלטו ללבנון. לא היו נפגעים לכוחותינו.