הפגנה נגד גזענות
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

מחקר: האוכלוסייה הערבית - המותקפת ביותר

דוח שנאה עבור תשעה באב מעלה כי כ-30% משיח השנאה נגד מגזרים מופנה כלפי המגזר הערבי. על פי הדוח, האוכלוסייה החרדית נמצאת במקום השני ו-15% משיח השנאה מופנה כלפיה. 13% מהשיח האלים מופנה כלפי הצד השמאלי של המפה הפוליטית
ערן זינגר
30 ביולי 2020
14:43

מחקר מיוחד של מיזם דוח השנאה של קרן ברל כצנלסון עבור תשעה באב, שהתפרסם היום (חמישי), מעלה כי האוכלוסייה הערבית היא המותקפת ביותר ברשתות החברתיות. כ-30% משיח השנאה נגד מגזרים מופנה כלפי המגזר הערבי. על פי הדוח, האוכלוסייה החרדית נמצאת במקום השני ו-15% משיח השנאה מופנה כלפיה. 

13% מהשיח האלים מופנה כלפי הצד השמאלי של המפה הפוליטית. על פי המחקר, שנעשה בשיתוף חברת ויגו במהלך השנה נאמרו ברשת כ-4.7 מיליון אמירות פוגעניות, קללות וקריאות לאלימות בעברית. מדובר בעלייה של 15% משנה שעברה. מתוך אמירות השנאה, 68,293 היו קריאות לאלימות, בהן - לרצוח, להרוג, לשרוף, להכות, לאנוס ועוד.

ענת רוזיליו-אדלר, מנהלת הזירה הציבורית בקרן ברל כצנלסון, התייחסה לנתונים: "העלייה השנה בשיח השנאה קשורה ללא ספק לסיר הלחץ הציבורי משלוש מערכות בחירות ייצריות ומהתפרצות משבר הקורונה. הבעיה הופכת כה חמורה בעיקר בשל התבטאויות מתסיסות של פוליטיקאים, שלמרות שמצופה מהם להפגין אחריות וממלכתיות, עסוקים באופן מופקר וחסר אחריות במינוף השסעים החברתיים לצרכים פוליטיים".