יסמין מעולם. צילום: ירדן רוקח
צילום: ירדן רוקח

שאלון לשבת עם יסמין מועלם

השירים הכי טובים שהיא שמעה לאחרונה, הרגעים הקשים בדרך להגשמת החלום ולאיזה אלבום היא האזינה כל יום בחושך במשך חודשיים רצוף? יסמין מועלם מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
07 באוגוסט 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את יסמין מועלם.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום הראשון שהתאהבתי בו היה Uprising של בוב מארלי. כשהייתי בת שלוש גרנו במקום עם מוקף בטבע, היה לנו נגן קלטות אם אני לא טועה, ואני ממש זוכרת את עצמי באה ומעבירה שירים, מנהלת את הפלייליסט בבית כבר אז. תמיד כשההורים שמו את האלבום הזה, הייתי באה ומחזירה לשיר הראשון באלבום - Coming In From The Cold, וברגע שהוא נגמר שמה שוב בריפיט. עד היום כשאני ממש מאוהבת בשיר אני יכולה לשמוע אותו באמת 50 פעם רצוף בריפיט ולא להירגע.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
לא קרה לי כבר תקופה שממש התאהבתי באלבום, שזה הדבר האהוב עליי בעולם. לצלול לתוך יצירה שלמה שגורמת לי להרגיש שאני כבר לא אותה בת אדם אחרי ששמעתי אותה. הפעם האחרונה שזה קרה לי הייתה כמובן עם האלבום של רוסליה - El Mar Querer, הרגשתי כאילו פצצת אטום נפלה עליי. חוץ מזה אני שומעת את האלבום האחרון של טונה הרבה בחודשים האחרונים ומגלה בו כל הזמן מלא יופי ועומקים. מופק מדהים וכתוב אמאל'ה! שומעת לאחרונה גם מלא דברים משנות ה-50, 60. שירי אהבה תמימים כאלה שעושים צמרמורת. אין היום טקסטים כאלה, אין דרמטיות כזאת. הכל שם באווירת ״הבחור שלי עזב אותי אז זה סוף העולם כולו״.


מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
השיר הכי יפה שלי שאף אחד לא מכיר זה שיר חדש יחסית, שטרם יצא. האמת שיש לי עקצוצים בכל הגוף מרב שבא לי כבר לשחרר אותו אבל זה ייקח זמן. הוא מרגיש חשוב. כמו שיר וידוי. ירדתי שם לעומקים של עצמי שאף פעם לפני כן לא הצלחתי להביא אל תוך שיר.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
יש לי שיר אחד שאני לא אגלה את שמו, הוא בחוץ, אנשים אוהבים אותו. אני אישית לא ממש עפה עליו. הוא חמוד, לא יותר. היום לא הייתי כותבת ככה אבל לפני שנתיים זה זרם לי. אז אני שלמה עם זה שאני לא שלמה איתו, העיקר שזה מביא לאנשים שמחה.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
היו אין ספור רגעים כאלה. אף פעם לא באמת הייתה ברירה, גם כשחשבתי לבחור בדרך אחרת, החיים תמיד הובילו אותי בחזרה לזה. מוזיקה תמיד הייתה החיים שלי על אמת. שום דבר אחר לא באמת עניין אותי אף פעם. אני כל החיים עם אוזניות ענקיות על האוזניים, והאמת, זה מבחינתי העולם האמיתי. כל שאר האלמנטים של החיים לא הכי ברורים לי ורק במוזיקה יש הגיון. אין עוד שום דבר אחר שאני מסוגלת לעסוק בו כל יום כל היום ולרצות עוד.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
גם כאלה רגעים היו. רב החיים חשבתי שאני חיה בסרט שאני בכלל מנסה. כמויות של ביקורת עצמית. יש לי גם סוג של יראת קודש ממוזיקה. זה כל כך נעלה וגבוה בעיניי, שתמיד הרגשתי שאין לי בזה מקום. שאני לא יודעת מספיק, לא מלומדת מספיק, לא שרה גבוה מספיק או לא יודעת מה. אבל גם כשעשיתי פנייה חדה לכיוון אחר, המוזיקה זה חור שחור ששאב אותי ואין לי ממש ברירה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
אי אפשר לענות על זה באמת אבל נלך על Blonde של Frank Ocean. שמעתי אותו בפעם הראשונה ממש כשהוא יצא, במהלך נסיעה של שעה לים ב-LA, בשקיעה. היו פקקים כל הדרך וקיוויתי שבחיים לא נגיע והאלבום הזה ימשך לנצח. זה אלבום שמכיל את כל קשת החוויה האנושית. יש שם בדידות, ביחד, אהבה, פחד, משפחה, מסיבה, ילדות, בגרות. והכל כזה מיוחד וחד פעמי. מאז אותה נסיעה, הייתי יושבת בחדר בחושך מוחלט ושומעת את האלבום הזה מהתחלה עד הסוף כל יום במשך איזה חודשיים. בוכה וצוחקת ורוקדת ומתרגשת, זה מהאלבומים שאשכרה הפכו אותי לאדם שונה. החיים מתחלקים ללפני ואחרי בלונד.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
הייתי רוצה לכתוב מוזיקה למשהו כמו וונדר וומן, או מיליון דולר בייבי. משהו על אישה עוצמתית לאללה שלא רואה בעיניים.

ברגעים קשים – מהו השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
במצבים קשים אני חייבת משהו לזוז איתו, זה משתנה. לאחרונה זה Money Ain’t a thang של Jermaine Dupri feat. Jay Z.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
אם לא הייתי מוזיקאית, הייתה לי חנות ירקות ופירות והייתי מביאה את הסחורה הכי מושלמת בארץ!

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
בלוויה חייבת משהו באווירת תפילה, בלי מילים. אולי "השר הממונה" של דניאל זמיר.