יעקב ליצמן, אריה דרעי ומשה גפני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דרעי, ליצמן וגפני לנתניהו וגנץ: "לא נשתף פעולה עם שום יוזמה להקדמת הבחירות"

בהודעה משותפת של ראשי הסיעות החרדיות נמסר: "העברת תקציב המדינה הינה צו השעה". ליצמן לגנץ: בשותפות הארוכה שלנו עם רה"מ הוא אכל צפרדעים שלנו ואנחנו שלו. יש מהמורות
זאב קם ויערה שפירא
06 באוגוסט 2020
08:07
עודכן ב 17:34

המתיחות בקואליציה: ראשי הסיעות החרדיות - אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני - פרסמו היום (חמישי) הודעה משותפת, לפיה הם מתנגדים נחרצות להקדמת הבחירות ואין בכוונתם לשתף פעולה עם אף יוזמה למהלך כזה. בהודעה שהעבירו לראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ, כתבו: "העברת תקציב המדינה הינה צו השעה".

עוד נמסר מדרעי, ליצמן וגפני: "אזרחי ישראל מתמודדים בימים אלה עם בעיות קשות, בריאותיות וכלכליות, ועצם המחשבה ללכת למערכת בחירות בעת הזאת הינה טירוף מוחלט. קוראים לנתניהו ולגנץ, לגלות אחריות לאומית, להתכנס יחדיו על מנת להגיע לפתרון מוסכם ומניעת הליכה לבחירות מיותרות".

בשיחה בין גנץ לליצמן, אמר יו"ר כחול לבן על העימותים מול הליכוד: "שותפות אמיתית עושים לאורך תקופה ארוכה, צריך לעמוד בהסכם הקואליציוני". ליצמן השיב: "בשותפות הארוכה שלנו עם ראש הממשלה הוא אכל צפרדעים שלנו ואנחנו שלו. יש מהמורות".

בכירים במפלגות החרדיות אמרו הבוקר כי הם על סף הרמת ידיים מהניסיונות למנוע בחירות. לטענתם, הסיכוי לייצר הסכמה בין נתניהו וגנץ בסוגיית התקציב ובכך למנוע את הקדמת הבחירות הוא נמוך ביותר, משום שהם לא רואים איך אחד מהצדדים מוותר או מוכן להתפשר בנושא. את הייאוש מהמשבר הביעו הבכירים לאחר הפגישות שהתקיימו גם אתמול בין נציגי המפלגות החרדיות לבין גנץ ונתניהו בנפרד.

לטענתם, בשיחות מול גנץ הוא הסביר שאם יתפשר בסוגיית התקציב - לא יספרו אותו בקואליציה בכל מחלוקת עתידית שתיווצר. הם הוסיפו כי יושב ראש כחול לבן הסביר שהתקפלות שלו עכשיו תוביל לדריסתו על ידי הליכוד ונתניהו בכל צומת עתידי בקואליציה.

שלשום פורסם כי ראש הממשלה אמר בשיחה סגורה שהוא שוקל להביא את התקציב לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב. וכי אם בני גנץ רוצה להפיל את התקציב - שיתנגד לאישורו בממשלה. בכירים בשתי המפלגות החרדיות אמרו השבוע כי יבהירו לנתניהו שהליכה לבחירות בעקבות אי הסכמה על מתווה התקציב - תגרור סירוב מצדם לתמיכה בו במהלך מערכת הבחירות. מסר כזה מאיים למעשה לסיים את הברית ארוכת השנים בין המפלגות החרדיות לבין נתניהו.

במקביל, יו"ר הכנסת יריב לוין שלח מכתבי נזיפה לשרי הממשלה שמתעכבים במענה על שאילתות של ח"כים לאחר המועד הקבוע בתקנון הכנסת. לפי הנתונים, ישנם 254 שאילתות שחלף תוקף המענה להן.