פרופסור רוני גמזו

פרופ' גמזו: "לא הולכים לסגר, הקבינט קיבל את עמדתי בפה מלא"

ממונה הקורונה הציג את עיקרי התוכנית להתמודדות עם הנגיף • על ההתנהלות בערים אדומות: "בכל העולם סוגרים ערים כאלו - אבל כולם מבינים שהציבור שם על הקצה. ייתכן שמערכת החינוך לא תיפתח בערים אדומות" • על החתונה ההמונית של חסידי בעלזא אמש: "זה הטריף אותי"
נוב ראובני
06 באוגוסט 2020
12:33
עודכן ב 13:21

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו הציג היום (חמישי) את עיקרי התוכנית לבלימת התפשטות הנגיף, שעלתה אמש בקבינט הקורונה. בפתח דבריו אמר פרופסור גמזו: "ברור שכולם מבינים את המשמעות של סגר - פגיעה בחברה ובכלכלה. כרגע במדינת ישראל אנחנו מחכים עם צעדים דרסטיים, מתוך הערכה של מצב החברה ומצב הכלכלה. המסר שלי לקבינט התקבל בפה מלא". יחד עם זאת, ממונה הקורונה ציין כי אם מספר החולים לא ירד, גם האפשרות של סגר מונחת על השולחן. 

משדר מיוחד

פרופסור גמזו הודיע כי החל מ-1 בספטמבר מגבלות ההתקהלות הארצית יבוטלו, ובמקומן יופעל מודל מקומי מדורג - "תוכנית הרמזור" שהוצגה בתחילת השבוע בכאן חדשות. מטרת התוכנית - הסדרת פעילות המשק, המגזר הציבורי ומערכת החינוך לפי גודל המקום ומספר האנשים הנמצאים בו, ולא לפי סוג הפעילות.

ממונה הקורונה התייחס להתקהלות באירועים, ברקע החתונה ההמונית של חסידי בעלזא אמש: "הייתה לנו תקופה שלא היו בה שמחות ולא חתונות, בעיקר במגזר החרדי, והתקופה הזו עברה. כרגע אנחנו רואים שמחות עם הפרה של הכללים וזה לא יכול להימשך. מי שעושה את זה מתנהג באיזשהו אקט של כמעט רולטה. מה שראינו אתמול בחתונה זה פוטנציאל להדבקה המונית. זה מטריף אותי, מכעיס אותי". 

בתום ישיבת הקבינט אתמול קבעו החברים על ביטול הסגר בסופי השבוע. נוסף על כך, הוחלט שלא להטיל סגר כללי, בהתאם להמלצת פרופסור גמזו. יחד עם זאת, יוטלו הגבלות משמעותיות על הערים "האדומות" שבהן מספר חולי הקורונה גבוה במיוחד. בעוד כשבועיים תיבחן מחדש אפשרות הסגר, בערים אדומות יאכפו ביתר שאת את המגבלות הנוכחיות וייתכן שיטילו הגבלות במוסדות החינוך.

פרופסור גמזו התייחס להתנהלות הצפוייה בערים האדומות, ואמר כי "הערים הללו לא רבות, מדובר ב-20 ערים. צריך להיכנס פנימה, לוודא שהציבור משתף פעולה. הציבור וראשי הרשויות צריכים לדעת שזהו שיתוף פעולה בחוזה. בכל העולם סוגרים ערים כאלו - אבל כולם מבינים שהציבור שם על הקצה. הבקשה שלי - לא לשחק ולהקטין בדיקות ושיתוף פעולה". עוד ציין ממונה הקורונה כי ייתכן שמערכת החינוך לא תיפתח בערים אדומות ב-1 בספטמבר. 

כלי נוסף שאותו הציג ממונה הקורונה הוא ביצוע בידוד משפחתי לחולים מאומתים ומתן סיוע נקודתי למשפחות. לדבריו "התא המשפחתי שיש בו מבודד אחד, צריך להישאר בקפסולה. המשפחה הגרעינית לא יכולה לצאת". 

על מצבם של בתי החולים בישראל הוסיף גמזו כי "אני חושב שמערכת האשפוז שוב מוכיחה את העוצמה שלה. אני יודע מה קורה בבתי החולים - הם עדיין ביכולת עמידה טובה. בהסתכלות קדימה אל החורף - חשוב מאוד שנוריד את מספר החולים לפני שנגיע לאמצע אוקטובר". 

עוד החליט קבינט הקורונה אמש לקדם את מתווה פתיחת השמים בנמל התעופה בן גוריון החל מב-16 החודש. על פי התוכנית המסתמנת, משרד הבריאות יאפשר טיסה אל כעשר מדינות ללא חובת בידוד הדדית: גיאורגיה, יוון (איים בלבד), אוסטריה, לטביה, פינלנד, ירדן, גרמניה, דנמרק וליטא. במשרד פועלים להסכמים מיוחדים שיאפשרו הכנסת ישראלים אליהן בזמן הקרוב.