חיסון, אילוסטרציה

לוח הזמנים לחיסון הישראלי: ניסוי בבני אדם באוקטובר; עד אפריל - 11 מיליון מנות

הסיבה ליעד השאפתני שהציב הדרג המדיני למכון הביולוגי, ולכמות הגדולה של מנות החיסון נגד קורונה: ישראל מעוניינת להחזיק מנות חיסון לכל תושביה - ונערכת לחלק מנות גם לפלסטינים
גילי כהן
06 באוגוסט 2020
20:28

המרוץ לחיסון: לאחר שפורסם היום (חמישי) לראשונה בכאן חדשות כי ישראל נמצאת לקראת ביצוע ניסוי בחיסון לקורונה על בני אדם, בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו פרטים נוספים על לוח הזמנים בדרך לחיסון הישראלי. הדרג המדיני הציב למכון הביולוגי בנס ציונה יעד שאפתני - להגיע לייצור של 11 מיליון מנות חיסון בתוך שמונה חודשים, כלומר עד אפריל 2021. זאת בהנחה שהחיסונים אכן ישלימו את תהליך הפיתוח ויעמדו בניסוי הבטיחות והיעילות.

הסיבה לכמות הגדולה כל כך של מנות חיסון נעוצה בכך שישראל מעוניינת להחזיק מנות חיסון לכל תושבי ישראל - ונערכת לחלק מנות גם לפלסטינים. זאת מתוך ההבנה שרמת התחלואה בתוך הרשות הפלסטינית משפיעה גם על ישראל. 

בנוסף, היעד להתחלת ניסוי של החיסון על בני אדם הוא אוקטובר. כפי שפורסם בכאן חדשות, כעת מתקיימים מגעים מתקדמים עם מדינות שבהן יבוצע הניסוי. עד כה המכון הביולוגי ביצע ניסויים בבעלי חיים וטען כי תוצאותיהם היו חיוביות. ישראל צפויה למסור בתמורה מנות חיסון לאותן מדינות - אם אכן יצלח תהליך הפיתוח. 

לצד ההודעות האופטימיות על ההתקדמות של המכון הביולוגי, חוקריו נמצאים כמה צעדים מאחור ביחס לחברות בעולם. ישראל כבר רכשה מכמה מאותן חברות אופציות לחיסון.

שר הביטחון בני גנץ ביקר היום במכון הביולוגי בנס ציונה, והודה לצוותים במקום. מנהל המכון הביולוגי, פרופסור שמואל שפירא, אמר בתום הסיור: "יצאנו לדרך לפני שישה חודשים, וקיבלנו רוח גבית ממשרד הביטחון. האצנו כל הזמן ולמעשה אני גאה להראות שיש קבלות. יש חיסון מצוין, יש תהליכי רגולציה שהחיסון צריך לעבור. אנחנו מתחילים אחרי החגים בניסויי בטיחות ויעילות, אבל יש לנו את המוצר ביד".

גנץ הוסיף כי "כל הניסויים הראשונים שעברו בהצלחה הם בבחינת בשורה מאוד גדולה ותקווה מאוד גדולה. השלב הבא כפי שסיכמנו הוא שהניסויים יתחילו בבני אדם אחרי חגי תשרי. זה יעשה בתיאום עם משרד הבריאות ועל פי כל התהליכים הנדרשים מבחינת בטיחות רפואית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם כן להודעה ואמר בעת ביקור בבית החולים שערי צדק בירושלים: "המכון הביולוגי בישראל עבר את כל השלבים של הניסוי בבעלי חיים". מוקדם יותר אמר נתניהו "אני שמח לשמוע על ההתקדמות ואני רוצה לברך אתכם על כך. תמשיכו בנתיב הזה, במהירות המירבית שאתם חושבים שהיא מספקת מבחינה מדעית. הנחיתי לפתח חיסון כאן בישראל מתוך אמונה גדולה באנשינו וביכולות שלנו כמדינה".