אתר החפירות בחניון גבעתי
צילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות

חוקרים שחזרו את השדה המגנטי של כדור הארץ בעת חורבן ירושלים

במחקר הישראלי שוחזר השדה המגנטי ששרר בכדור הארץ באוגוסט 586 לפנה"ס, בו התרחש חורבן בית המקדש הראשון. את המחקר ביצעו חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית ורשות העתיקות
שרון עידן
09 באוגוסט 2020
10:36

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית ורשות העתיקות הצליחו לשחזר את השדה המגנטי של כדור הארץ באוגוסט 586 לפני הספירה ולחשוף את עוצמת חורבן ירושלים בידי הבבלים.

בחפירה שמתנהלת בעיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים, במקום בו היה בעבר חניון גבעתי, גילו החוקרים מבנה ציבור מפואר שנשרף ובו רצפת טיח איכותית. לדברי מנהלי החפירה, ד"ר יפתח שלו מרשות העתיקות ופרופ' יובל גדות מאוניברסיטת תל אביב, נחשף באתר השרוף שבר גדול של רצפה שקרסה מקומתו העליונה של המבנה. על ידי מחקר השדה המגנטי שהוקלט בה, שיחזרו החוקרים את השדה המגנטי של כדור הארץ בזמן השריפה.

השדה המגנטי שעוטף את כדור הארץ בלתי נראה, משמש כמסך הגנה נגד קרינה מהחלל ומאפשר את קיומם של חיים בכדור הארץ. כדי לגלות כיצד פועל המנגנון שמייצר אותו ולהבין כיצד הוא משתנה, חוקרים נעזרים בממצאים ארכיאולוגיים כמו כלי חרס, לבנים, רעפים וכבשנים. ממצאים אלה מכילים מינרלים מגנטיים שהתמגנטו מחדש בהתאם לכיוון ולעוצמת השדה באותו זמן ומהווים חלון הצצה להיסטוריה של השדה המגנטי.

חורבן ירושלים, המתוארך לט' באב שנת 586 לפני הספירה, יכול לשמש כעוגן כרונולוגי לתיארוך ארכיאומגנטי, עד כדי רמת דיוק של יום בודד. המחקר שהתפרסם בכתב העת PLOS ONE, מתבסס על עבודת הדוקטורט של יואב וקנין מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב.