רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי
צילום: אתר יזכור

ביקש להיכנס לישראל בנימוק הומניטרי ונעצר: כך נלכד מתכנן הפיגוע בו נהרגו לוחמי גולני

תושב רפיח בן 38, נעצר על ידי שב"כ בחודש שעבר בחשד למעורבות בפיגוע בו נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי לפני עשור • היום הוגש נגדו כתב אישום חמור באשמת שידול לרצח של חיילי צה"ל, ניהול וחברות בארגון טרור • מרים פרץ, אמו של אלירז: כך מנחילים תודעת ניצחון לדורות הבאים
כתבי כאן חדשות
09 באוגוסט 2020
13:19
עודכן ב 19:00

כתב אישום חמור הוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נגד מחבל מארגון גדודי חללי אל-אקצא, באשמת שידול לרצח של חיילי צה"ל, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור. המחבל עבדאללה דע'מה, תושב רפיח בן 38, נעצר על ידי שב"כ בחודש שעבר בחשד למעורבות בפיגוע בו נהרגו סמ"ר אילן סביאטקובסקי ורס"ן אלירז פרץ שאירע במארס 2010. דע'מה נעצר במחסום ארז כשניסה להיכנס לישראל כדי לתרום מח עצם לאחיו.

מחקירתו של דע'מה עלה כי ביולי 2008, הסכים דע'מה עם פעיל נוסף, עדנאן אבו-האני, להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל ולגייס לשם כך פעילים נוספים. לשם ביצוע הפעולה, גייסו עבדאללה ועדנאן את בסאם אבו-דגמה לשורות הארגון.

עבדאללה דע'מה, הנאשם בתכנון הפיגוע (צילום: דוברות שב"כ)

חברי החוליה איתרו מיקום לביצוע הפעולה סמוך לגדר המערכת בציר כיסופים, גיבשו מתווה להנחת מטען נגד כוחות צה"ל שפועלים בגזרה וגייסו פעילים נוספים לשורותיהם. עוד עלה בחקירה כי חברי החוליה עברו אימוני ירי לשם שימוש בנשק בזמן הפיגוע, בהם עבדאללה לא לקח חלק. מלבד מעורבותו בפיגוע, עלה בחקירה כי עבדאללה שימש בתפקיד פיקודי בארגון שהדאא' אל אקצא, היה מעורב בפעילות טרור כנגד כוחות צה"ל ולמעשה שימש כפעיל בארגון עד למעצרו.

בתקרית המדוברת נפצעו שני חיילים נוספים, אחד קשה והשני קל. בנוסף נהרגו גם שני חמושים פלסטינים.

אחיו הבכור של אלירז פרץ, אוריאל, נפל בלבנון בנובמבר 1998. לפני שנתיים, ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל הוענק לאמם של אלירז ואוריאל, מרים פרץ, פרס ישראל למפעל חיים על פעילותה לחיזוק הרוח היהודית-ישראלית.

טרם פרסום דבר מעצרו והגשת כתב האישום נגד המחבל בתקשורת, ש', ראש חטיבת הסיכול של השב"כ ברצועת עזה, עדכן את מרים פרץ ואת אימו של אילן סביאטקובסקי, ילנה סביאטקובסקי, על תפיסת המחבל. מרים פרץ הודתה לש' ואמרה שכך מנחילים תודעת ניצחון לדורות הבאים, שגם אחרי שנים רבות השב"כ לא שוקט וממצה את הדין עם כל מי שפגע בחיילי צה"ל ובאזרחים.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, אסף פוזיילוב, איציק זוארץ וכרמלה מנשה