מעבר כרם שלום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בעקבות הפרחת בלוני התבערה: ישראל סוגרת את מעבר כרם שלום

המעבר יהיה פתוח להכנסת ציוד הומניטרי ודלקים בלבד • במהלך היום פרצו יותר מ-20 שריפות בעוטף עזה בעקבות בלונים שהופרחו מהרצועה • ניסוי חריג של חמאס: מטח רקטות לעבר הים
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
10 באוגוסט 2020
13:04
עודכן ב 23:37

שר הביטחון בני גנץ הורה הלילה (שני) על סגירת מעבר כרם שלום החל ממחר בעקבות המשך הפרחת בלוני התעברה מרצועת עזה. עם זאת, תתאפשר הכנסת ציוד הומניטרי חיוני ודלקים. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות ביטחונית. 

במהלך היום פרצו יותר מ-20 שריפות באזור עוטף עזה. השריפות פרצו בקיבוצים נחל עוז, בארי, עלומים, עין השלושה וכיסופים. מחקירת יחידת הכבאות של מחוז דרום עלה כי השריפות נגרמו כתוצאה מבלוני תבערה. מוקדם יותר נשמעו פיצוצים מעל שדרות כתוצאה משיגור בלוני תבערה. קודם לכן שיגר חמאס באופן חריג מטחי רקטות כבדים לים לצורך ניסוי.

הבוקר אמר גנץ בוועדת חוץ וביטחון: "אנו פועלים מול אויבים שמחזיקים בכוונה אמצעי לחימה בסביבה אזרחית בנויה וצפופה. וכשלא תהיה לנו ברירה אלא להילחם - עשויות להיות לזה משמעויות קשות". גנץ הוסיף כי ישראל הייתה שמחה לראות את עזה מתבססת, אך זה יכול לקרות רק כשיושבו הנעדרים.

תיעוד - הניסוי של חמאס

הלילה צה"ל תקף ברצועה בתגובה לשיגור בלוני תבערה, ותקרית הירי בכיסופים. מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס תקף עמדת תצפית של חמאס בצפון הרצועה. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי בעזה מבהירים שהלחץ הגובר על ישראל בימים האחרונים מכוון, כדי שישראל תזרז את הפרויקטים לרצועה, ותסייע בהקלת המצוקה הכלכלית. מקורות בעזה מסרו לכאן חדשות: ישבנו בשקט חודשים וישראל מסמסה את ההבנות. אין שיפור בחשמל, אין מיזמי תעסוקה, אין קידום פרויקטים. עוד אמרו המקורות כי הירי של צה"ל אל דייגים וחקלאים התגבר, צריך לעצור את זה.

בשבת אותר צרור בלונים עם מטען חשוד סמוך לקיבוץ ניר עוז במועצה האזורית אשכול. חבלני המשטרה הוזעקו למקום.