איכוני שב"כ, אילוסטרציה
צילום: Engin Akyurt, Pixabay

הממשלה אישרה את הארכת איכוני השב"כ

אחרי הביקורת בוועדת החוץ והביטחון: הוארך השימוש בכלי בשלושה שבועות • ח"כ האוזר ליועמ"ש: עצור את ההחלטה לשלושה שבועות - לאור העובדה שלא הוצגו בפני השרים ההשלכות הכלכליות
עמיחי שטיין
11 באוגוסט 2020
11:20

הממשלה האריכה היום (שלישי) בשלושה שבועות את השימוש באיכוני השב"כ לסיוע באיתור חולי קורונה. ההחלטה צריכה לעבור את אישור ועדת החוץ והביטחון, כשאתמול הצהיר יושב הראש שלה, ח"כ צבי האוזר, שאם לא יקצרו את ימי הבידוד ביומיים ייתכן שלא יאשר את השימוש בכלי. 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צביקה האוזר שלח מכתב למזכיר הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה, וקרא ליועמ"ש לעצור את ההחלטה לשלושה שבועות נוספים. זאת לאור העובדה שלא הוצגו בפני השרים ההשלכות הכלכליות של ההחלטה במתכונתה הנוכחית - כלומר שכל איכון משמעותו 14 ימי בידוד. 

במכתב, שתוכנו פורסם לראשונה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, כתב ח"כ האוזר ליועמ"ש: "לתקופת הבידוד ולמספר המבודדים ישנן השלכות כלכליות. קיצור ימי הבידוד מ-14 ל-12 יחסוך מאות אלפי ימי עבודה למשק. לכן בבואם של השרים לאשר את האיכונים והשלכות הבידוד הארוך יש צורך להציג את המשמעות הכלכלית של המהלך".

סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יואב קיש, שלח במכתב תשובה להאוזר, ובו נכתב: "הנושא הכלכלי נידון והיה משמעותי בהליך קבלת ההחלטות. השרים הסכימו שלאור התחלואה הגבוהה והאפקטיביות הרבה של הכלי, למרות המחיר הכלכלי, נכון לאשר את המשך השימוש בכלי. כל אמירה אחרת היא חסרת אחיזה במציאות".

ועדת החוץ והביטחון צריכה לאשר כעת את האיכונים. משרד הבריאות התבקש להשיב עד היום לוועדה מתי ישיבו האם הם מתנגדים להצעה לקיצור יומיים מסך ימי הבידוד, ומדוע. ועדת חוץ וביטחון צפויה לדון באישור האיכונים בימים הקרובים. לדברי האוזר - אם משרד הבריאות יתנגד לקיצור ללא הסבר הגיוני, ייתכן והוועדה לא תאשר את המשך האיכונים.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי לפחות 50 אלף ישראלים נכנסו לבידוד בעקבות איכוני השב"כ - בטעות. אותם רבבות ישראלים יכלו לצאת מהבידוד רק לאחר פנייה למוקד משרד הבריאות. 57% מהפניות אליו התבררו כמוצדקות. שב"כ היה אמור לשמש כפתרון ביניים עד להפעלת אפליקציה אזרחית, אך יישומון "מגן", גם בגרסתו המתקדמת, נוחל כישלון. עם הקמת המפקדה החדשה בפיקוד העורף, היא אמורה לתגבר את מערך החקירות במתחקרים רבים.

אתמול פרץ עימות בדיון בוועדת החוץ והביטחון בין האוזר לסגן שר הבריאות יואב קיש בשאלת אורך תקופת הבידוד. האוזר איים כי יקצר ל-12 יום את חובת הבידוד ולא יאשר את איכוני השב"כ אם לא יקבל נימוק מניח את הדעת המחייב בידוד של שבועיים. סגן שר הבריאות קיש השיב כי זו עמדה פופוליסטית שהרי הצעד הכי קל למשרד הבריאות הוא לשחרר. "יש אולי מדינה אחת בעולם שירדה מחובת בידוד של 14 יום", אמר קיש.