-
צילום: יונתן זינדל ואבשלום ששוני, פלאש 90

גנץ החליט: כחול לבן תיעדר מההצבעה על החוק שאוסר על נתניהו להרכיב ממשלה

מדובר בהצעת החוק של יש עתיד שאוסרת על כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום • לאור המהלך - אין סיכוי להצעה להתקבל, אלא אם יחול שינוי משמעותי מאוד • הליכוד צפויה לתמוך מחר בהצעת החוק לדחיית מועד העברת התקציב בקריאה טרומית
יערה שפירא ומיכאל שמש
11 באוגוסט 2020
14:18

בצל המשבר הקואליציוני: ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, החליט היום (שלישי) כי סיעתו לא תשתתף בהצבעה על החוק שיאסור על כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום. מדובר בהצעה של סיעת יש עתיד שאוסרת על כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום לאור תיקיו הפליליים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתוך כך, הליכוד צפויה לתמוך מחר בהצעת החוק של חבר הכנסת צבי האוזר לדחיית מועד העברת התקציב בקריאה טרומית במליאה.

בהודעה שפרסמה כחול לבן נכתב: "בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה, אנו בוחרים לעשות הכל כדי למנוע בחירות שיביאו אסון כלכלי על המשק. עמדתנו העקרונית בנושא לא השתנתה ולא תשתנה, אך בעת הזו, מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה". גרום בכחול לבן התייחס לסיבה שהחליטו בגינה להיעדר מהצבעה: "היא לא תעבור, היחידים שירוויחו מההצעה יהיו יש עתיד והביביסטים וחוששים שהליכוד יפיל עלינו את האחריות לפירוק הממשלה".

בחוק שידחה את מועד העברת התקציב צפויים לתמוך מחר מלבד הליכוד ג םכחול לבן וש"ס. ביהדות התורה יחליטו סמוך למועד ההצבעה כיצד להצביע. מפלגות האופוזיציה: יש עתיד, ימינה, ישראל ביתנו, מרצ והרשימה המשותפת – צפויות להתנגד. בליכוד הודיעו לכל חברי הכנסת כי עליהם להגיע מחר למליאה וכי לא יאושרו קיזוזים.

ראש הממשלה התייחס לסוגיית תקציב המדינה, ואמר מוקדם היום "אני לא עוסק באולטימטומים. אני חושב שצריך להעביר תקציב מייד, גם לצרכים של הביטחון וגם לצרכים של המדינה. אנחנו צריכים לפתוח את שנת הלימודים - אנחנו לא יכולים להעביר את זה אם נחכה לתקציב דו-שנתי בעוד כמה חודשים. אנחנו צריכים את זה עכשיו. לעומת זאת, אם מעבירים תקציב עכשיו לכמה חודשים פתרנו את הבעיה הזאת והולכים אחר כך לתקציב של 2021 בלב שקט וגם בנפש חפצה".

הודעה זו של השר גנץ הגיע זמן קצר לאחר דברי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שפנה למערכת הפוליטית, ומתח ביקורת על האפשרות לקיומן של בחירות נוספות: "אם תובילו אותנו אל נקודת השפל המבהילה הזו, תכו את המדינה במכה בלתי נסלחת". "לא ייתכן שנמשיך ונעסוק באפשרות הזו, כאילו הייתה תרחיש הגיוני בעוד שאנו סופרים את מתינו", הוסיף הנשיא.