שריפה בעוטף עזה, אתמול
צילום: ביטחון שדה בטלגרם

המתיחות בדרום: כך המוסד פועל להרגעת המצב

ראש המוסד יוסי כהן שוחח עם גורמים בכירים בקטר. ישראל מעוניינת לוודא שקטר תמשיך להעביר כסף לעזה גם בחודשים הבאים, ומעבר לחודש אוגוסט • בצה״ל נערכים להחרפת הצעדים נגד חמאס
גילי כהן ורועי שרון
11 באוגוסט 2020
20:25
עודכן ב 07:51

ראש המוסד יוסי כהן שוחח עם גורמים בכירים בקטר, על רקע ההסלמה האחרונה ברצועת עזה, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. המוסד היה מעורב בהעברת הכסף הקטרי לרצועת עזה, דבר שאמור להביא לשקט ולרגיעה בדרום. ישראל מעוניינת לוודא שקטר תמשיך להעביר כסף גם בחודשים הבאים, ומעבר לחודש אוגוסט. השליח הקטרי לאזור, מוחמד אל-עמאדי, הגיב על הפרסום ואמר כי הקשר עם ישראל אינו דבר חדש ומתקיים המסגרת המאמצים להקל את כניסת הסיוע הקטרי לעזה. בהצהרה שנמסרה לסוכנות הידיעות הקטרית אמר אל-עמאדי כי הכנסת הסיוע לעזה מלווה בקשיים באופן מתמשך ומשום מכך מתקיים הקשר עם ישראל.


עוד פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בצה״ל נערכים להחרפת הצעדים נגד ארגון הטרור חמאס, ובישראל העבירו מסרים לחמאס: רסנו את הבלונים או שנחריף את התגובה שלנו. בין האפשרויות שנשקלות הן לצמצם את מרחב הדיג או לסגור אותו, לסגור את מעבר כרם שלום גם לכניסת דלק, לתקוף תשתיות של חמאס ולתקוף משגרי בלוני תבערה. עוד פורסם כי גורם ביטחוני העריך היום שהפרחת הבלונים מתבצעת אחרי הנחייה מפורשת של חמאס.


מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי צה"ל פרס בגבול רצועת עזה מערכת ליירוט בלונים בלייזר, בעקבות ההחמרה בטרור בלוני התבערה. בניסויים הציגה המערכת שפותחה על ידי משמר הגבול ואוגדת עזה נתונים מצויינים של 90% יירוט, אך עם זאת, כדי ליירט את כל הבלונים בהצלחה יידרשו כמה מערכות נוספות לאורך הגבול. היום פרצו 60 דליקות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו לשטח ישראל מרצועת עזה. מדובר בשיא במספר השריפות שפרצו באזור כתוצאה מבלוני תבערה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בבסיס חיל האוויר בחצרים ושיגר מסר מאיים לחמאס: "חיל האוויר פועל מול כל האיומים נגד מדינת ישראל. מרבית האיומים מאיראן. יהיה מחיר כבד לכל הגרורות של איראן, כולל בעזה, על הפרחת הבלונים".

מוקדם יותר העביר שר הביטחון בני גנץ מסר תקיף ואמר: "אם חמאס לא יפסיק בשיגור בלוני התבערה- נגיב בעוצמה. חמאס מאפשר להמשיך להפריח בלוני תבערה ובלוני נפץ למדינת ישראל, אנחנו לא מוכנים לקבל את זה וסגרנו את מעבר כרם שלום כתוצאה מכך. טוב יעשו אם יחדלו מלהפר את הביטחון והשקט במדינת ישראל. אם זה לא יקרה – נצטרך להגיב, ובעוצמה".