ההתעללות בגן ברמלה

ההתעללות בגן ברמלה: כתבי אישום הוגשו נגד ארבע סייעות

על פי כתב האישום, הסייעות ביצעו מעשי התעללות ותקיפה ב-26 קטינים, תוך שימוש בחפצים שונים. עוד עלה כי הנאשמות התעללו "התעללות שיטתית" בקטינים חסרי ישע, שנחשפה בשמונה מצלמות במשך תקופה של כחודש וחצי • עו"ד מיקי פורן מפרקליטות מחוז מרכז: רואים לנגד עינינו עונש מאסר מרתיע
איתי שיקמן והדס גרינברג
16 באוגוסט 2020
09:51
עודכן ב 12:41

בבית המשפט המחוזי בלוד הוגשו היום (ראשון) כתבי אישום נגד ארבע סייעות בגין עבירות של אלימות כלפי קטינים בגן "טולי" ברמלה. הסייעות רוחמה סעד, נירית שוויד, ננה חני צאצאשווילי ואורלי שרגני נאשמות בריבוי עבירות של התעללות בקטין, ותקיפת קטין על ידי אחראי. שלוש סייעות אחרות, ענבר דוניו, קלודין מאיר ובטי זיתון, שוחררו בתנאים מקלים והפרקליטות שומרת לעצמה את הזכות להגיש נגדן כתבי אישום בעתיד.

על פי כתב האישום, הסייעות ביצעו מעשי התעללות ותקיפה ב-26 קטינים, תוך שימוש בחפצים שונים. בין היתר, אחזו הסייעות בחוזקה בילדים, משכו בידיהם וברגליהם וגררו אותם, הרימו את הקטינים והטיחו אותם בחוזקה על מזרונים או על כסאות, סטרו להם והשליכו חבילות מגבונים וצעצועים על הפעוטות.

נוסף על כך, מכתב האישום עלה כי הנאשמות רוחמה סעד ונירית שויד נהגו להשפיל את הילדים בכך שפיזרו חטיפים על הרצפה ואילצו אותם לאכול. כמו כן, נהגו להצליף בקטינים באמצעות חיתול בד. הנאשמות ננה (חני) צאצאשווילי ואורלי שרגני נהגו להאכיל את התינוקות בעודם ישובים בכיסא נענוע נמוך, תוך שהן דחפו את האוכל בכפית לפיהם, בניגוד לרצונם ובהתעלם מבכיים. לאחר מכן, נענעו את הטרמפולינה בחוזקה ואף הטו אותה אחורנית - כך שראשם של התינוקות כמעט ונגע ברצפה.

על פי כתב האישום, הנאשמות התעללו "התעללות שיטתית" בקטינים חסרי ישע, שנחשפה בשמונה מצלמות במשך תקופה של כחודש וחצי. ההתעללות באה לידי ביטוי בין היתר בריבוים של המעשים והקטינים הנפגעים, תדירותם היומיומית, גילם הרך והיות הנאשמות האחראיות הבלעדיות על צרכיהם, בריאותם ושלומם. "מכלול הנסיבות הפך את ההתנהלות המתעללת לשגרה אליה נחשפו כל 43 הקטינים ששהו בגן".

ראש צוות החקירה לכאן רשת ב: "כל סרטון שראיתי זעזע אותי". האזינו לריאיון:

עו"ד מיקי פורן מפרקליטות מחוז מרכז אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "עצם העובדה שהוגשו כתבי אישום בהליך של מעצר עד תום ההליכים מלמד על מסוכנות שנובעת מחומרת האירועים. אנחנו רואים לנגד עינינו עונש מאסר מרתיע".

אמש הפגינו הורים לילדים בגן מול ביתו של שר המשפטים אבי ניסנקורן בדרישה להחמיר בענישה של המעורבים בפרשת ההתעללות וקראו לעברו "תתבייש". ביום שישי הורתה הפרקליטות למשטרה לשחרר ממעצר, בתנאים מגבילים, את משה ברסי, בן זוגה של בעלת הגן ליטל ברסי. בלילה שבין חמישי לשישי הבריחה המשטרה את בעלת הגן למקום חלופי וסודי, לבקשת עורכת דינה, לאחר שהורי הילדים הפגינו מול ביתה ביבנה.

ברסי שוחררה ממעצר ביום חמישי לאחר שהמשטרה חזרה בה מהכוונה להגיש ערר על החלטת בית המשפט לשחררה וביום רביעי שוחררו בתנאים מגבילים הסייעות קלודין מאיר וענבר דוניו. עורכת הדין סוזי ארניה, המייצגת את בעלת הגן ובעלה, אמרה לאחר הגשת כתבי האישום: "העובדה שהפרקליטות לא הגישה היום כתב אישום נגד לקוחותיי יחד עם הסייעות, מחזקת את שטענתי לאורך הדרך בנוגע לחולשת הראיות בתיק נגדם".

ביום רביעי הודיעה המשטרה כי היא סיימה את חקירת החשדות להתעללות בגן. כחלק מהחקירה נעצרו שבע סייעות, בעלת הגן ובעלה. חלקם נעצרו בחשד להתעללות ואלימות כלפי ילדים ופעוטות בגן וחלקם בחשד לאי דיווח על העבירות שהתבצעו במקום.

בסוף חודש יולי התקבלה במשטרה תלונה מהורה לילד בגן על חשדות להתעללות בפעוטות בגן ילדים לגילאי 3 חודשים עד 3 שנים, שנוהל בגן פרטי בביתה של ברסי, בת 40 מרמלה. במהלך החקירה תפסו החוקרים את מכשיר ההקלטה של מצלמות האבטחה בגן, שתיעדו את הנעשה שם בשעות הפעילות במשך כחודש וחצי, ואת התנהלות החשודים מול הפעוטות.

צוות החקירה מנה כ-20 חוקרים. מסרטוני האבטחה עלה כי החשודים נהגו באלימות כלפי הפעוטות, כל אחד על פי חלקו. האלימות והאירועים שתועדו כללו בין היתר סטירות, דחיפות, זריקת חפצים לעבר הפעוטות כמו מגבונים וצעצועים, בעיטות, כיסוי פניהם של הפעוטות בבדים וחיתולים, משיכת הפעוטות, הטחות למזרן, האכלת הפעוטות בחטיפים שפוזרו על הרצפה, טלטול תינוקות בזמן האכלתם, הושבה בכוח, קשירתם בבד לכיסא וניעור הפעוטות. הסרטונים הוטחו בחשודים במהלך החקירה ואף נערכו עימותים בין חלק מהמעורבים.

במהלך החקירה זומנו גננת וסייעת נוספות שעבדו בגן, ומחקירתן עלה חשד כי היו עדות למקרי האלימות בגן, אך לא דיווחו על כך והן שוחררו בתנאים מגבילים ובהם מעצר בית. מעצרם של בעלת הגן, בן זוגה והסייעות החשודות הוארך מעת לעת בבית משפט השלום בראשון לציון, ועם סיום החקירה הגישה הפרקליטות הצהרת תובע לפיה יוגש כתב אישום נגד שבעה מהחשודים.