נתניהו בנתב"ג, הבוקר

נתניהו בנתב"ג: פועלים לאפשר טיסות מעל סעודיה בין תל אביב לדובאי

בוועדת הקורונה הודיע המשנה למנכ"ל משרד הבריאות כי עד לסוף החודש יוצג מתווה לאישור כניסת תיירים ממדינות ירוקות • בשל אי-הבנה של ההנחיות: לפחות 30 נוסעים שהגיעו לנתב"ג לא הורשו לעלות לטיסה לאתונה
שרון עידן
17 באוגוסט 2020
10:10
עודכן ב 12:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) במהלך סיור בנמל התעופה בן גוריון לרגל פתיחת הטיסות מישראל למספר יעדים, כי "אנחנו פועלים לאפשר טיסות מעל סעודיה בין תל אביב לדובאי".

במענה לשאלת כאן חדשות, אמר נתניהו כי "התחלנו כבר לעבוד על פתיחת קו התעופה מעל סעודיה, שלמעשה יפתח את המזרח, זו מהפכה ענקית".

בתוך כך, מסתמן כי בקרוב גם תיירים ממדינות ירוקות יורשו להיכנס לישראל. המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, אמר היום בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בנושא פתיחת השמיים, שעד לסוף חודש אוגוסט יוכן מתווה לכניסת תיירים מהמדינות הללו. המשנה למנכ"ל הוסיף כי במשרדו עובדים גם על הסדרת הכניסה של אנשי עסקים לארץ.  

מפרוץ משבר קורונה, בעלי אזרחות זרה אינם מורשים להיכנס לישראל. יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, הפעיל בשבועות האחרונים לחץ על הוועדות לקידום פתיחת השמיים. פתאל אמר בדיון: "צריך לשקול הכנסה של קבוצות תיירים ממדינות ירוקות כדי להחיות את הפריפריות. כל תייר שמגיע ממדינה ירוקה מהווה פחות סיכון מכל ישראלי שמסתובב ברחובות”.

כאוס עם פתיחת השמים

כשלושים נוסעי חברת איגיאן שהגיעו הבוקר לנתב״ג לא הורשו לעלות לטיסה לאתונה, עקב בלבול וחוסר הבנה של ההוראות. מדובר על יותר מרבע מהנוסעים.

ההוראות החדשות אינן נהירות דיין, וכשרק כשהגיעו לשדה התעופה גילו הנוסעים שלא ניתן לעלות על הטיסה מכיוון שלא הביאו מסמך בדיקת קורונה עם שמם באנגלית. בנוסף, מסמכים מסויימים כמו אישורי שהייה (במקום מסוים) היו חסרים אצל חלקם ולכן לא איפשרו להם לטוס.

בתוך כך, עקב מיעוט הנוסעים והבלבול הגדול בקרבם החליטה חברת ישראייר, החברה הישראלית היחידה שטסה ליוון, לדחות את טיסותיה לפחות עד יום רביעי. החברה התכוונה להפעיל טיסות היום ומחר.

בנוסף, ממשלת יוון מבקשת הבהרות לגבי הדרך שבה תפוקח מכסת הישראלים שתיכנס למדינה. יוון דורשת הסברים כיצד ניתן יהיה לוודא שישראלים לא יוצאים מאזורי התיירות המוגדרים. הפניה הראשונה בנושא למשרד החוץ הגיעה כבר ביום ו', ועדיין לא נענתה.