המחאה בבלארוס, השבוע
צילום: אי-פי

לוקאשנקו: "עד שלא תהרגו אותי - לא יהיו בחירות נוספות"

ראשת האופוזיציה: "מוכנה להנהיג" • מאות פועלים צעדו בבירה מינסק • עובדים בטלוויזיה הממלכתית במדינה פתחו הבוקר בשביתה
מערכת כאן חדשות
17 באוגוסט 2020
13:11

המחאה בבלארוס נמשכת: במדינה מדווחים על עובדי מפעלים שפתחו בשביתה במחאה על זיוף תוצאות הבחירות לטענתם ועל האלימות המשטרתית במהלך ההפגנות. לפי דיווחים, נשיא המדינה אלכסנדר לוקשנקו אמר לעובדי מפעל שבו ביקר היום (שני) כי "עד שלא תהרגו אותי - לא יהיו בחירות נוספות". לוקשנקו הוסיף כי הוא מוכן לחלוק את כוחו ואף לשנות את החוקה אבל לא בזמן שהוא נמצא תחת לחץ. עובדי המפעל קראו לנשיא: "לך הביתה". 

יו"ר האופוזיציה סבטלנה טיכאנובסקאיה שנמלטה לאחר הבחירות לליטא, אמרה היום כי היא מוכנה לקבל על עצמה את הנהגת המדינה לאחר שתקום המסגרת החוקית לקיום בחירות חדשת והוגנות. היא פנתה לכוחות הביטחון ואכיפת החוק ואמרה כי מעשיהם יישכחו אם יחליטו לעבור צד עכשיו. 

יו"ר האופוזיציה סבטלנה טיכאנובסקאיה | צילום: אי-פי

המחאות בבלארוס, אתמול | צילום: אי-פי

מאות פועלים צעדו היום בבירה מינסק וקראו לעובדים אחרים להצטרף אליהם. גם חלק מעובדי הטלוויזיה הממלכתית במדינה פתחו הבוקר בשביתה. השליט המכהן אלכסנדר לוקשנקו תועד מנהל שיחה עם עובדים במפעל שפועליו פתחו בשביתה.

ועד העובדים של תאגיד האשלג "בלארוסקלי", יצרן האשלג השני בעולם, הודיע על הצטרפותו לשביתה הכללית במדינה, ועל הקמת ועדת שביתה מיוחדת.

ההפגנות בבלארוס

הנשיא לוקשנקו מכהן כבר 26 שנים ונחשב ל"דיקטטור האחרון של אירופה". העימותים במדינה פרצו לאחר שבאופוזיציה טענו כי תוצאות הבחירות זויפו. 

"צעקתי שאני לא מתנגד ושאני ישראלי"

אלכסנדר פרומן, תושב מודיעין ואב לילד בן 8, הגיע לבלארוס ביום שישי שעבר במטרה לפקוד את קבריהם של הוריו ולהראות לבנו היכן אביו נולד וגדל. יום אחרי שנחת פרצו במדינה הפגנות המוניות במחאה על תוצאות הבחירות. ביום שני האחרון, כשהיה בדרכו לדירה ששכר במרכז מינסק יחד עם אשתו, נעצר פרומן ועבר מסכת התעללות קשה. בשיחה שערך עם כאן חדשות הוא שחזר את האירועים.