נתב"ג, ארכיון
צילום: משה שני, פלאש 90

שר התיירות: "גם כשהשמיים ייפתחו - החזרה לשגרה כמו שאנחנו מכירים תיקח שנים"

משרד הבריאות: רשימת המדינות הירוקות תיבחן על ידנו כל שבועיים • מנהל המחלקה ליחסים בין-לאומיים במשרד הבריאות ד"ר אשר שלמון: נתחיל לבחון את איחוד האמירויות כמדינה ירוקה או אדומה "כפי ששוקלים כל מדינה רלוונטית". כרגע הם אדומים
עמיחי שטיין
17 באוגוסט 2020
18:14

שר התיירות אסף זמיר, מכחול לבן, התראיין היום (שני) בתוכנית "שלי וגואטה" בכאן רשת ב ואמר כי הוא "מאמין שבקרוב נגיע למצב שנוכל להכניס תיירים ממדינות אחרות. הרבה מדינות שחשבנו שהן ירוקות פתאום קמות בבוקר והן אדומות. לכן גם כשהשמיים ייפתחו, החזרה לשגרה כמו שאנחנו מכירים תיקח שנים".

האזינו לריאיון המלא עם שר התיירות אסף זמיר בכאן רשת ב

בהתייחס לפתיחת נמל התעופה בן גוריון אתמול לטיסות אל המדינות שהוגדרו ירוקות על ידי ישראל, והנוכחות הדלה של טסים אמר השר זמיר: "באופן מוחלט נפתחו רק שני יעדים - בולגריה וקרואטיה. ביוון יש מגבלה דרקונית לגבי כמות האנשים שיכולים להגיע כיוון שהם מדינה ירוקה ואנחנו אדומה. אל המקומות אליהם מותר לטוס נרשמת התלהבות זוחלת".

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, והמשנה למנכ"ל משרדו איתמר גרוטו קיימו היום מסיבת עיתונאים בנושא מתווה פתיחת השמיים במתכונת מותאמת למאבק בהתפשטות נגיף קורונה. פרופסור לוי אמר בפתיחת דבריו: "רשימת המדינות הירוקות תיבחן על ידנו כל שבועיים. אנחנו מקווים לפתוח את השמיים גם לתיירים שהם לא אזרחים זרים". 

מנהל המחלקה ליחסים בין-לאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשר שלמון, אמר כי מעתה נתחיל לבחון את איחוד האמירויות כמדינה ירוקה או אדומה כפי ששוקלים כל מדינה רלוונטית. כרגע הם אדומים.

אתמול החליטה חברת ישראייר, החברה הישראלית היחידה שטסה ליוון, לדחות את טיסותיה לפחות עד יום רביעי עקב מיעוט הנוסעים והבלבול הגדול סביב חידוש הטיסות. זאת על אף כוונתה להפעיל טיסות היום ומחר.

בשבוע שעבר אישר קבינט קורונה את המתווה לפתיחת השמיים שהחל אתמול. לפי המתווה יוון, קרואטיה ובולגריה ייפתחו לכניסת ישראלים ללא חובת בידוד. עוד הוחלט כי צוות של משרד הבריאות יבצע בכל שבועיים הערכת מצב בנוגע לאילו מדינות ניתן יהיה לתת לשבים מהן פטור מבידוד, ומאילו לשלול את הפטור. קרואטיה ובולגריה הודיעו כי הן מסתפקות רק בבדיקה שתיעשה בישראל. בענף התיירות והתעופה זעמו על המתווה ואמרו כי הוא "מגוחך ולא תורם דבר".