-

ואז הכלכלה התפצלה לשניים: מה הקשר בין המיתון לבין חופשה בדובאי?

בשוק העבודה בישראל יש בערך ארבעה מיליון אנשים, אבל לא כולם עובדים אותו דבר ושוק העבודה לא נראה אותו דבר בשביל כולם
שאול אמסטרדמסקי | פרשנות
17 באוגוסט 2020
18:40

חבר שלי שלח לי הודעה, והאמת, יש לו שאלה טובה. תגיד, מה זה הקטע הזה שאתמול היו כל הפושים האלה על זה שיש 40% מיתון והכלכלה בשפל, אבל כל מה שאני שומע מכל שאר הכיוונים זה: איזה כיף, חופשה בדובאי, בוא נזמין סוויטת פאר, בוא נלך לשבוע, בוא נלך לשבועיים, איזה כיף יהיה. איך זה הולך ביחד?

האמת שזו שאלה מצוינת. מודה לך. איך יכול להיות שבאותו יום יוצאות שתי כותרות כל כך סותרות? והתשובה הכי טובה שאני יכול לתת היא שישראל היא בעצם כלכלה דואלית. עוד לפני הקורונה היינו כלכלה דואלית, והקורונה פשוט חשפה עד כמה.

שוק העבודה בישראל, בערך ארבעה מיליון אנשים, אבל לא כולם עובדים אותו דבר. ושוק העבודה לא נראה אותו דבר בשביל כולם. יש חלקים בכלכלה, למשל הייטק, למשל המגזר הציבורי או עובדי הבנקים, תעשיות מתקדמות, דברים כאלה, שנמצאים בחלק אחד של הכלכלה. המשכורות שם גבוהות, יש אולי ביטחון תעסוקתי. כאילו המשבר קורה, אבל הוא קורה במקום אחר, והמקום האחר הזה – זה הצד השני של הכלכלה.

אנשים שמלכתחילה ההכנסה שלהם יותר נמוכה, שעבורם המשבר הכלכלי הוא אמת ממשית מאוד. חלקם פוטרו, לחלקם ירד השכר, לחלקם ירדה המשרה, חלקם הוצאו לחל"ת ואולי חזרו ואולי לא, חלקם עצמאים שמאוד מאוד נפגעו מהמשבר הזה.

וככה קיבלנו מצב של כלכלה מפוצלת. אזור מסוים של הכלכלה שהמשבר אולי נוגע בו ואולי לא נוגע בכלל, ואזור אחר של הכלכלה שהמשבר מאוד מאוד נוגע בו.

ואז ביום שבו יש כותרת על מיתון אדיר, החלק הזה של הכלכלה, יש גם את הכתבה על הסוויטה ההיא בדובאי, ואת המחשבה שאולי נטוס לשם בחורף הבא.

אל תחשבו שזה לעולם יישאר ככה. הכלכלה עובדת ככה וככל שהמיתון יהיה ממושך יותר ועמוק יותר, כך באיזשהו שלב הדברים יתחילו לזלוג, וכשאנשים יקטינו קצת את הצריכה שלהם כי הם יחששו לאבד את מקום העבודה שלהם, זה רק יחמיר את המשבר הזה עוד יותר.

אנחנו נראה פיטורים גם פה, נראה קיצוצי שכר גם פה, כן, גם במגזר הציבורי. לכן כשאתם רואים את הכותרות האלה על דובאי, זה חשוב, אבל זה בעיקר ספין שנועד להסיח את דעתנו ממה שבאמת קורה פה, וזה המיתון החריף ביותר שאי פעם היינו בו.