שלט של ארגון שוברים שתיקה בתל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

היועמ"ש דחה את הדרישה לחקור את "שוברים שתיקה"

בתשובה לבג"ץ, בעתירת ארגון "עד כאן", קבע מנדלבליט כי התשתית הראייתית לא ביססה חשד שארגון "שוברים שתיקה" פרסם מידע סודי בלי אישור הצנזורה, מסר מידע מסווג לגורמים זרים או פעל בכוונה לפגוע בביטחון המדינה
אמוץ שפירא
18 באוגוסט 2020
07:43

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דוחה את הדרישה לפתוח בחקירה נגד ארגון "שוברים שתיקה", בעקבות התשאולים שאנשי הארגון עושים לחיילים משוחררים, אף שאפשר כי נאסף בהם חומר סודי ביותר. כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. 

בתשובה לבג"ץ, בעתירת ארגון "עד כאן", אמר היועץ כי אין עילה להתערב בהחלטתו שהתקבלה על פי שיקול דעתו המקצועי. עוד נאמר כי התשתית הראייתית לא ביססה חשד שארגון "שוברים שתיקה" פרסם מידע סודי בלי אישור הצנזורה, מסר מידע מסווג לגורמים זרים או פעל בכוונה לפגוע בביטחון המדינה.

בשם היועץ נטען גם שאחד מהשיקולים המצטברים להחלטה שלא לפתוח בחקירה, הוא האפקט המצנן שעשוי להיות על גורמי חברה אזרחית ועל ארגונים שונים כמו גופי תקשורת. לפי מנדלבליט, במסגרת השיח הדמוקרטי מתחקרים גופים אלה את פעילות גופי הביטחון ומבקרים אותה, ולשם הגשמת מטרותיהם הם נזקקים לשיתוף פעולה של אזרחים.

בארגון עד כאן מותחים ביקורת על תשובת היועץ. "יש בה משום אכיפה בררנית ויחס מועדף שארגונים מקבלים לעומת הציבור כולו", אמרו ב"עד כאן".