מחשב
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חברי ועדת החינוך לא הגיעו להסכמות על תשלומי ההורים

בוועדה טוענים כי המתווה הוא אחיזת עיניים • יו"ר הסתדרות המורים איימה בשביתה בדיון בוועדת החינוך של הכנסת • יו"ר הוועדה רם שפע ינסה להגיע להסכמות עם משרד החינוך. הדיון יתחדש מחר • משרד החינוך פרסם את מתווה הצמצום בתשלומי ההורים: יחסכו מאות שקלים בשנה
אוריה אלקיים ולירן כוג'הינוף
18 באוגוסט 2020
09:45
עודכן ב 16:21

ההכנות לקראת החזרה ללימודים ב-1 בספטמבר: ועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שלישי) במתווה שפרסם משרד החינוך בנוגע לצמצום בתשלומי הורים, אך חברי הוועדה לא הצליחו להגיע להסכמות בנושא. יו"ר הוועדה חבר הכנסת רם שפע ינסה להגיע להסכמות עם משרד החינוך, ויחדש מחר את הדיון בוועדה.

יו"ר הוועדה ח"כ שפע אמר בתום הדיון: "צר לי, אך המתווה שהוצג על ידי משרד החינוך הוא 'פייק ניוז' אחד גדול על חשבון ההורים. במתווה המשרד מבקש מההורים תשלומים על שירותים שלא בטוח שבכלל יתקיימו ומאפשר לבתי הספר לגבות תוספת תשלום במידה ויחליט לעשות זאת. שום הפחתה משמעותית ביחס לשנה שעברה כפי שדרשה הוועדה. אין פה עניין של קואליציה אלא עניין מהותי. אנחנו דואגים להורים בישראל ולא לקואליציה. לאור זאת, ולאור העובדה שהמתווה אינו מקובל על חברי הוועדה, נתכנס עם שר החינוך ויו"ר הקואליציה כדי לנסות ולשפר את המתווה".

לפי המתווה יופחתו התשלומים על סל תרבות, מסיבות סיום, תוכניות לימודים נוספות ורכישה מרצון. המשמעות היא חיסכון של כ-600 שקלים בממוצע לתלמיד בבית ספר יסודי, כ-780 שקלים בחטיבת הביניים ו- 680 שקלים בתיכון. 

בוועדת החינוך טוענים כי מתווה הפחתת תשלומי ההורים הוא אחיזת עיניים. מניתוח הנתונים שביצע יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת רם שפע, עולה כי רוב הכספים הופחתו ממסיבות סיום (כ-37.5 מיליון) שנה וסל תרבות (כ-27 מיליון). כלומר, רוב ההפחתות הן בעבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות י"ב.

לגבי הפחתות התשלומים הנוספים על פי הנתונים שהציג ח"כ רם שפע, מדובר אמנם בהפחתה של 433 מיליון שקלים, אך בפועל בתי הספר יוכלו לגבות תשלומי תל"ן באישור הוועדה המחוזית במשרד החינוך. כמו כן, בוועדה החינוך מצביעים על כך שהחוזר הוא מסמך המלצה בלבד. לפיכך, בוועדה מציינים שההנחה לתלמידי א' עד ה' תעמוד על עשרה שקלים בלבד, משום שהיא בעיקר בסל התרבות.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד אמרה בוועדה של הכנסת: אם לא ינתן פתרון למורים בסיכון לא נפתח את שנת הלימודים. מי שמבין בחינוך שיתעסק בחינוך, מי שמתעסק בבריאות שיתעסק בבריאות. מדובר בחיי אדם, הפתרונות לא יהיו על חשבון בריאותם של עובדי ההוראה.

בדיון הודתה נציגת משרד החינוך כי הם טעו בהוצאת המרכזים לספק מחשבים ותשתיות אינטרנט לתלמידים ובתי הספר. לדברי סמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מיכל טביביאן: "הבנו שהמחוסר בציוד קצה הוא לא 144 אלף אלא יותר מ- 150 אלף". מזכ"לית הסתדרות המורים איימה לא לפתוח את השנה אם לא יהיה פתרון למורים.  

לפי משרד החינוך, בסל התרבות ישנה הפחתה של 10% בסכום בכל שכבות הגיל. בנוגע למסיבות הסיום, מוסדות החינוך יקיימו טקסים במקום מסיבות. בסעיף זה תתבצע הפחתה של  50% מעלות המסיבות. בתוכנית לימודים נוספת להעשרה (תל"ן) תתבצע הפחתה בבתי הספר בכל שכבות הגיל בשיעור של 60%. 

שר החינוך, יואב גלנט, מסר: "בימים אלה של התמודדות עם משבר הקורונה ועם מציאות כלכלית קשה ומורכבת, תפקידנו לגלות אחריות, ולהקל את נטל התשלומים על ההורים. לצד ההפחתה, ראינו לנגד עינינו את החשיבות שבשמירת השגרה והרצף החינוכי בגנים ובבתי הספר, תוך שמירה על כללי הבריאות. בתוך כך, התלמידים ימשיכו לטייל ולספוג ערכים ציוניים, וליהנות מפעילויות העשרה אחרות". 

מוקדם יותר בדיון בוועדת החינוך המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו אמר: "כעת ההחלטה היא לפתוח את שנת הלימודים ב- 1 בספטמבר באופן מלא, כל שכבת הגיל. יהיה דיון בקרוב בין שר הבריאות לשר החינוך ותתקבל החלטה סופית".

יושב ראש הוועדה, רם שפע, קרא לשר החינוך ולשר הבריאות לשקול מחדש את המתווה לכיתות ג'-ד', וכך גם לכיתות ה'-ו'. לדבריו, "אנחנו דורשים נתונים וכרגע אין נתון שמצדיק את העובדה שג' ו-ד' לומדים בקפסולות וכיתות ה' ו-ו' נשארים ארבעה ימים בבית. כמה ילדים בגילאים האלה נדבקו? זהו נתון פשוט".

הוא הוסיף: "אני קורא מפה גם לשר החינוך וגם לשר הבריאות לשקול מחדש את ההחלטה לכיתות וכך לאפשר למידה משמעותית לכיתות ה'-ו'. אנחנו מצפים ממשרד החינוך לא לפתוח את שנת הלימודים עד כשאין פתרון ודאי לתוכנית הילה, לתוכנית קרב, לצהרונים ולכל התוכניות החינוכיות. אנחנו פה לעשות כל מה שאפשר כדי לעזור לכם. שר החינוך ושר האוצר צריכים להתחייב ששנת הלימודים תפתח ללא פתרון לתוכניות הללו". 

גרוטו הוסיף שישנם גורמים שמיעצים למשרד הבריאות, כולל פרופ' גמזו, שחוששים להעמיס על המערכת וטוענים שאין לפתוח את מערכת החינוך מכיתה ז' ומעלה. אבל במצב הנוכחי אם שנת הלימודים הייתה נפתחת היום לא הייתה בעיה לפתוח. לדבריו, "נצטרך לעקוב ולראות מה ההתפחות ולכן השרים יפגשו שבוע הבא".