רמי פורטיס בהופעה
צילום: יהב גמליאל, פלאש 90

רשמית: אולמות התרבות ייפתחו ב-1 בספטמבר

משרדי התרבות והספורט ימשיכו לדון במתווה המדויק הכולל את מספר המשתתפים ואחוזי התפוסה • יו"ר ועדת הקורונה: "לקבוע עכשיו שיהיה סגר בחגים זה ניתוק" • אדלשטיין: יכולים להגיע למספרי בדיקות גבוהים יותר מ-30 אלף אבל אין היענות
דורית אסרף מזרחי
18 באוגוסט 2020
14:36

יו"ר ועדת הקורונה: "לקבוע עכשיו שיהיה סגר בחגים זה ניתוק"משרד התרבות והספורט הודיע היום (שלישי) כי אולמות התרבות יפתחו ב-1 בספטמבר. בתום שיחות עם משרד הבריאות הוחלט להפעיל את המוסדות על פי מתווה הרמזור שמגבש פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו ובהתאם לנתוני התחלואה. המשרדים ימשיכו בשיחות על פרטי המתווה האחרונים הכוללים את מספר המשתתפים ואחוזי התפוסה.  

שר התרבות והספורט חילי טרופר מסר: "מהלך זה, מצטרף לבשורה משבוע שעבר, במסגרתה החזרנו את מופעי התרבות במרחבים הפתוחים. אנו ממשיכים לפעול על מנת לפתוח גם את אולמות התרבות ב-1 בספטמבר. הגיעה העת להחזיר את התרבות לאולמות ולהחיות את עולם התרבות בחזרה". 

מוקדם יותר דנה ועדת הקורונה בכנסת על גיבוש המתווה להפעלת עולם התרבות. פרופסור גרוטו אמר בדיון כי "אנחנו עדיין מאוד מוטרדים בגלל שאנחנו עומדים על 410 חולים קשים והמספרים עולים. אנחנו לא יכולים לתת תאריכים – דברים זזים. מדברים כעת על מתווה שמפריד בין פנים לחוץ, גם בתרבות, ומתווה אחיד שלא מסתכל על סוג העסק אלא על סוג הפעילות. הכל יעבוד על פי התחשבות בגודל". 

הקומיקאי ישראל קטורזה פנה לגרוטו בדיון: "חשוב להחזיר אותנו. החזרתם את הטיסות מה אנחנו שונים?". רבקה מיכאלי הוסיפה: "אני רוצה לדבר בשם צרכני התרבות גם אנחנו נפגעים. זה מתחיל להיות חשוד ההחלטה להרחיק תרבות מהעם. מה שצריך זה לפתוח את האולמות – יש סטטיסטיקה על 12 הימים שהיינו פתוחים, מישהו בדק כמה נדבקו". היא הוסיפה: "לא צריך לערב את אולמות השימחה עם אולמות התרבות, אצלנו בתיאטרון לא רוקדים".

יו"ר ועדת הקורונה: לקבוע עכשיו סגר בחגים – ניתוק

בדיון שנערך בוועדת הקורונה התייחסה יו"ר הוועדה חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון לאפשרות של הטלת סגר בחגים ואמרה: "לקבוע עכשיו שיהיה סגר בחגים זה ניתוק. סגר בחגים בטענה שאינו פוגע בכלכלה – זה חוסר הבנה של הכלכלה בישראל. זו מכה אנושה לבעלי עסקים רבים: האטרקציות, הצימרים, מסעדות ועוד. אחרי הגזירה בפסח, אי אפשר לטעון שיש פגיעה מזערית. נתוני התחלואה לא מראים זאת ואף אחד אינו יודע היכן נהיה בעוד חודש. האחריות על כולנו להקשיב להנחיות ולשפר את המצב". 

היא הוסיפה: "כל האמצעים של טיפול במגפה על השולחן. לגבי סגר בסוף השבוע, המומחים של משרד הבריאות לא מתלהבים מזה. לא בטוחים שתהיה תועלת לסוג הפעולה הזה, אבל אנחנו בודקים את הכל". 

בתוך כך, שר הבריאות יולי אדלשטיין ביקר במפעל לייצור מסכות באזור התעשייה ברקן והתייחס להמשך המאבק בהתפשטות הנגיף. הוא אמר כי "אנחנו יכולים כבר עכשיו להגיע למספרי בדיקות גבוהים יותר מ-30 אלף אבל אין היענות לציבור לבדיקות. אני קורא לאנשים שיש להם סיבה להגיע לבדיקה לעשות זאת. אנחנו עושים באופן זמני בדיקות לאותם אלה שטסים לחו״ל". 

אדלשטיין המשיך ואמר: "אנחנו ממשיכים לעקוב בדרגה אחרי רמת התחלואה בישראל. נגיף קורונה גם אם לא משתולל הוא נשאר ברמה גבוהה מאוד מבחינת החולים החדשים. אנחנו בודקים את כל האפשרויות שלפנינו כדי להוריד את רמת התחלואה וכדי לשמור על אורח חיים כמה שיוצר פתוח ולשמור על המשק".

.