מפגינים בבירת סודאן חרטום, החודש
צילום: אי-פי

דובר במשרד החוץ של סודאן: מצפים להסכם שלום עם ישראל

דובר משרד החוץ הסודאני: יש קשר בין הממשלות. נראה כי שתי המדינות יקצרו פירות וירוויחו מהסכם כזה • רה"מ נתניהו בירך: שתי המדינות והאזור כולו ירוויחו מהסכם השלום, נעשה כל הנדרש כדי להפוך חזון זה למציאות • דיווח: משרד החוץ של סודאן הכחיש את ההצהרות של הדובר
כתבי כאן חדשות
18 באוגוסט 2020
17:58
עודכן ב 21:36

דובר משרד החוץ של סודאן, חידר באדאוי סאדק, אמר היום (שלישי) בריאיון ל"סקיי ניוז" בערבית כי ארצו מצפה להסכם שלום עם ישראל המושתת על שוויון ועל האינטרסים של מדינתו. סאדק הוסיף כי אין סיבה להמשך העוינות בין המדינות. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההודעה: "שתי המדינות והאזור כולו ירוויחו מהסכם השלום ויוכלו לבנות ביחד עתיד טוב יותר לכל עמי האזור. נעשה כל הנדרש כדי להפוך חזון זה למציאות". לאחר כמה שעות הכחיש משרד החוץ בסודאן את ההודעה של דוברו.

דובר משרד החוץ הסודאני ציין כי הוא לא מכחיש שיש קשרים בין הממשלה בסודאן לישראל, ונראה כי שתי המדינות יקצרו פירות וירוויחו מהסכם שלום. בהתייחס להסכם בין איחוד האמירויות וישראל אמר כי זהו "צעד אמיץ ביותר שמתווה את הדרך הנכונה לשאר מדינות ערב".

דובר משרד החוץ הישראלי ליאור חייט בירך על הדברים, ואמר כי "מדינת ישראל רואה בחיוב כל צעד שיוביל הליך של נורמליזציה והסכמי שלום עם מדינות האזור".

גם שר החוץ גבי אשכנזי התייחס להודעה וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הודעת משרד החוץ הסודאני מצביעה על השינוי המהותי המתחולל בימים אלו במזרח התיכון בכלל ובסודאן בפרט, בדיוק 53 שנה אחרי ועידת חרטום שבה קראה סודאן להתנגד להכרה ולהסכם שלום עם מדינת ישראל. אני מברך על כל צעד שמקדם הליך של נורמליזציה, שלום, הסכמים והכרה בין מדינות... נמשיך לדון בתקופה הקרובה על שיפור היחסים עד לכדי חתימת הסכם שלום המכבד את האינטרסים של שני הצדדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומנהיג סודאן עבד אלפתח אל-ברהאן, נפגשו באוגנדה בחודש פברואר אחרי עשורים של עוינות, וסיכמו על קידום יחסים בין המדינות. השניים סיכמו על שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות.

בהודעת ראש הממשלה שפורסמה בתום הפגישה, נכתב כי נתניהו מאמין ש"סודאן נעה בכיוון חדש וחיובי, וראש הממשלה הביע את השקפתו זו בפני שר החוץ של ארצות הברית". עוד נכתב כי המנהיג הסודאני "מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה על ידי הוצאתה מבידוד והצבתה על מפת העולם".

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין ועידו קורן