-
צילום: אי-פי

משרד החוץ על הרשעת פעיל חיזבאללה: "הארגון לקח בשבי את לבנון"

במשרד הגיבו לפסיקת ביה"ד בהאג, הקובעת שפעיל ארגון הטרור רצח את ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי: "ההחלטה אינה משתמעת לשני פנים - חיזבאללה ואנשיו היו מעורבים ברצח ובשיבוש החקירה" • בארה"ב בירכו על גזר הדין: "חיזבאללה אינו המגן של לבנון"
מערכת כאן חדשות
19 באוגוסט 2020
04:57

לאחר שבית הדין בהאג הרשיע פעיל חיזבאללה ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, במשרד החוץ התייחסו להכרעה אתמול (שלישי) ואמרו כי "חיזבאללה לקח בשבי את עתידם של הלבנונים בשירות אינטרסים זרים". בהודעת המשרד נכתב שההחלטה אינה משתמעת לשני פנים: "ארגון הטרור חיזבאללה ואנשיו היו מעורבים ברצח ובשיבוש החקירה". 

במשרד קראו למדינות נוספות לפעול נגד חיזבאללה כדי לסייע לאזרחי לבנון להשתחרר מידיו של ארגון הטרור. "התחמשות הארגון, מאמציו להקים ארסנל של טילים מדויקים ופעולותיו מסכנות את האזור כולו", כך נכתב בהודעה. ארצות הברית בירכה על גזר הדין, ושר החוץ מייק פומפיאו הוסיף הלילה: "ההחלטה מאשרת את מה שהעולם הולך ומכיר בו - חיזבאללה אינו מגן על לבנון כפי שהוא טוען, אלא הוא ארגון טרור המחוייב לקידום סדר היום הממאיר של איראן".

הטריבונל המיוחד שהוקם כדי לחקור את הרצח של אל-חרירי קבע כי פעיל חיזבאללה סלים עיאש אחראי להתנקשות בראש הממשלה הלבנוני לפני כ-15 שנים. עיאש הורשע בחמישה סעיפים ובהם מלבד רצח אל-חרירי – רצח של 21 בני אדם נוספים באמצעות חומרי נפץ, ניסיון רצח של 226 בני אדם באמצעות חומרי נפץ ובביצוע פעולת טרור באמצעות שימוש בחומרי נפץ.

עם זאת, זיכה הטריבונל שלושה פעילי חיזבאללה אחרים. לדברי השופטים, לא ניתן להוכיח מעבר לכל ספק כי גורמים אחרים שהשתתפו בהכנות לפעולה היו מודעים למטרת התוכנית. כל הארבעה נשפטו בהעדרם.