הפגנה בבלארוס, 16.08.20
צילום: רויטרס

האיחוד האירופי: לא מכירים בתוצאות הבחירות בבלארוס

מנהיגת האופוזיציה בבלארוס למנהיגי אירופה: "תמכו במחאה" • המרכז לזכויות האדם במדינה "ויאסנה": לפחות 70 בני אדם "נעלמו" מאז פרוץ המחאה נגד שלטונו של הנשיא לוקשאנקו
בן יניב
19 באוגוסט 2020
09:13
עודכן ב 17:47

המדינות החברות באיחוד האירופי הודיעו היום (רביעי) כי אינן מקבלות את תוצאות הבחירות לנשיאות בבלארוס, שנערכו מוקדם יותר החודש. בעקבות ההודעה, מנהיגי האיחוד הסכימו על הטלת עיצומים נגד המשטר של לוקשנקו, ואנשים מטעמו שאחראים לזיוף הבחירות והאלימות נגד מפגינים האופוזיציה.

מוקדם יותר היום, מנהיגת האופוזיציה הגולה של בלארוס, סבטלנה טיכאנובסקאיה, קראה אתמול (שלישי) למנהיגי אירופה לתמוך במחאה. ממשלות סלובקיה, צ'כיה, פולין והונגריה קוראות לבחירות חדשות לנשיאות בלארוס ולהפסקת האלימות. הנשיא אלכסנדר לוקשנקו הורה למשרד הפנים לסיים את המתיחות השוררת ברחובות מינסק. בנוסף, הוא הורה לסוכנויות המודיעין להמשיך ולאתר את מארגני ההפגנות ברחבי המדינה. 

כל מה שצריך לדעת על המשבר בבלארוס

בהצהרה ראשונה באנגלית שפרסמה ביוטיוב, טיכאנובסקאיה פנתה באופן ישיר למנהיגי מדינות האיחוד האירופי לקראת כינוס של המועצה האירופית בנושא המצב במדינתה: "אני מפצירה בכם לתמוך בהתעוררות העם בבלארוס. אני קוראת לכבד את ריבונות בלארוס ואת בחירותו של העם הבלארוסי". טיכאנובסקאיה נמלטה לליטא לאחר שטענה לזיופים בבחירות.

המרכז לזכויות האדם במדינה "ויאסנה" דיווח כי לפחות 70 בני אדם "נעלמו" מאז פרוץ המחאה נגד שלטונו של הנשיא לוקשאנקו. בכך הם מצטרפים לעוד כמה מאות מתנגדי שלטון שנעצרו או נעלמו גם כן ולא ידוע מה עלה בגורלם.

הממשל ברוסיה הביע דאגה מניסיונות התערבות של כוחות זרים להתערב בענייניה הפנימיים של בלארוס. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר שההצהרות מכיוונו של האיחוד האירופי מושפעות משיקולים גאו-פוליטיים, וכי אין שום צורך לתיווך העניינים בבלארוס. לברוב הוסיף כי הוא מקווה שהאופוזיציה הבלארוסית תראה נכונות לקיים שיחות עם הרשויות במינסק, והוסיף כי "הבחירות במדינה היו יכולות להתנהל בצורה טובה יותר, אולם השלטון הבלארוסי מודע ומכיר בכך"

טיכונובסקיה נמלטה בשבוע שעבר מהמדינה ומצאה מקלט בליטא. טיכונובסקיה קיבלה 7% מקולות הבוחרים על פי הספירה הרשמית בעוד הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו זכה ל-80% מהקולות. עם זאת רבים מטילים ספק באמינות תוצאות אלו.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אתמול כי "לא נראה שיש יותר מידי דמוקרטיה בבלארוס". עוד מסר הנשיא כי ישוחח עם רוסיה לגבי המצב במדינה שם. מנגד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח בטלפון עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון, ואמר לו כי "ההתערבות בענייניה הפנימיים של בלארוס איננה מקובלת, כמו גם הלחץ על ההנהגה".

פוטין שוחח גם עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואמר לה דברים דומים. שיחת הטלפון בין השניים התמקדה במצב ברפובליקה לאחר הבחירות לנשיאות ב-9 באוגוסט. מרקל הדגישה כי על ממשלת בלארוס להימנע מלהשתמש באלימות נגד מפגינים שלווים, לשחרר אסירים פוליטיים מייד ולהיכנס לדיאלוג לאומי עם האופוזיציה והחברה כדי להתגבר על המשבר.