-

הפחתה בתשלומי ההורים לא בהכרח משיגה חינוך יותר טוב

ככל שהתקציב החינוך קטן, החינוך פחות טוב ותלוי במצב הסוציו-אקונומי של ההורים • ילדים גאונים פורחים גם כשהם מקבלים מעט, אבל רוב הילדים הם לא גאונים. מה יוצא מילד בינוני למעמד סוציו-אקונומי גבוה במרכז? ומה יוצא מאותו ילד בינוני בפריפריה? | שלי וגואטה שואלים
שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה
19 באוגוסט 2020
17:37

ועדת החינוך של הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון על מתווה תשלומי הורים, כשברקע הודעת משרד החינוך על הפחתה בתשלומי הורים. הרבה פעמים הורים שיש להם מספיק כסף, לא מבינים למה לא לתת עוד יותר כסף כדי שהילדים שלהם בבית הספר יקבלו יותר. זה בדיוק המפתח והסיבה לאי-שוויון - מערכת החינוך נותנת איקס כסף באופן שוויוני לכולם, אבל במקומות יותר עשירים ומבוססים ההורים מוסיפים עוד ועוד כסף.

ככל שתקציב החינוך קטן, החינוך פחות טוב. מצב זה לא מתקיים במקומות מבוססים ואז מה שקורה זה שילדים להורים מבוססים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, יוצאים משום מה יותר חכמים ומוצלחים. העניין הוא שהם לא יותר חכמים ומוצלחים מבחינה גנטית, זה פשוט עניין של כסף.

‫ילדים גאונים פורחים גם כשהם מקבלים מעט, אבל רוב הילדים הם לא גאונים. מה יוצא מילד בינוני למעמד סוציו-אקונומי גבוה במרכז? ומה יוצא מאותו ילד בינוני בפריפריה? ומה אפשר לעשות עם הילד החלש כדי להרים אותו לרמת הבינוני?