סגר בבית שמש
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

הגבלת תנועה וסגירת מקומות בילוי: המלצות הסגר של גמזו

ממונה הקורונה הציג ליועציו את האפשרויות להחמרת ההגבלות בתקופת החגים • היועצים התנגדו להגבלות היציאה מהבית • הסיבה למהלך בתקופת החגים: נזק כלכלי קטן יותר
גילי כהן וקטי דור
19 באוגוסט 2020
20:59

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו הציג אמש ליועציו את מתווה הסגר שהכין כדי להתמודד עם המשך העלייה בתחלואה בקורונה. פרטי התוכנית פורסמו היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11 והם כוללים הגבלות יציאה מהבית למרחק של 500 מטר, סגירת בתי מלון, מסעדות ומקומות בילוי ופנאי. כמו כן, כחלק מהמתווה תצומצם התחבורה הציבורית ויצומצמו ההתקהלויות. לפי תוכניתו של גמזו ההגבלות יהיו בתוקף במשך ארבעה שבועות – לכל תקופת החגים. 

רוב היועצים היו נגד הגבלת התנועה ל 500 מטרים, אבל ייתכן שהיא תיכלל בתוכנית שיציג גמזו מחר לקבינט הקורונה. מבחינת הפורום והיועצים ההמלצה על הסגר רק אם תהיה עליה בתחלואה, ורק אם לא תהיה ברירה. הם טוענים כי הסיבה למהלך דווקא בתקופת החגים היא שהוא יגרום לפחות נזק כלכלי וצמצום אפשרויות ההדבקה במפגשים משפחתיים. 


קבינט הקורונה ידון מחר באפשרות הטלת סגר, כשבישיבה הקודמת הוחלט כי על גמזו להציג תכנית מסודרת לסגר. הממונה מכנה את התוכנית "ריסון מהודק" – והוא מעדיף לבצע הגבלות כאלו רק בתקופת החגים. השאלה הפתוחה היא מה יהיו ההנחיות עד אז. חלק מהמשתתפים בדיונים דורשים כבר עתה להטיל הגבלות משמעותיות. בין היתר מדובר בראש המל"ל וגם בפרופסור דב שורץ מאוניברסיטת בן גוריון, איש הקריה למחקר גרעיני לשעבר.


לפי מקורות המעורים בנושא, נתניהו דוחף להטלת מגבלות נוספות, עוד לפני החגים. יתכן ואלו יהיו במתכונת שדומה לזו שהייתה השבוע בירכא, בה למעשה נקרא הציבור לא להגיע ליישוב - סגר מבלי שקוראים לזה סגר.

בתוך כך, בעקבות הודעת משרד הבריאות על כך שישנם 53 מתים מקורונה שלא דווחו, מתברר כי ישנם 13 בני אדם שמתו בבתיהם, מסיבות רפואיות שונות עם קורונה, ורק היום נודע עליהם. במשרד הבריאות בודקים מול חברה קדישא וקופות החולים אם יש תמותה נוספת, לא ידועה, של אנשים שמתו מהנגיף בביתם. הבדיקה החלה בעקבות פערים שהתגלו במספרי התמותה שהיו לשירותי הקבורה למול המספרים שהיו למשרד הבריאות.

תגיות:
קורונה