בנימין נתניהו, בני גנץ, ארכיון
צילום: תומר נויברג ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

גנץ: נתניהו עלול להוביל לבחירות איומות; אנחנו לא משחקים פוקר על חשבון האזרחים

אשכנזי בשיחות סגורות: רה"מ לא רוצה לפנות את בלפור – נראה אותו הולך לבחירות • הליכוד: כנראה שיותר מלהפיל את נתניהו, אשכנזי רוצה להפיל את גנץ • כחול לבן השיבו: נתניהו רוצה בחירות משיקולים אישיים. כל השאר רעש וצלצולים • ב-22:00 - ישיבה חריגה של כחול לבן
מיכאל שמש
19 באוגוסט 2020
20:07
עודכן ב 23:34

המשבר בקואליציה מחריף: ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר הלילה (רביעי) בתום ישיבת סיעה חריגה שכינס: "נתניהו עלול להוביל לבחירות איומות למדינת ישראל, דבר לא מצריך בחירות". עוד ציין גנץ: "בניגוד לאחרים, אנחנו לא משחקים פוקר על חשבון אזרחי ישראל". 

על האפשרות שכחול לבן תתפשר בנוגע לסוגיית התקציב ציין ראש הממשלה החליפי כי "אני לא באתי לפתור בעיות אישיות של אף אחד- הנכונות שלנו לפשרות תהיה רק על בסיס קיום ההסכם שנחתם והצרכים של מדינת ישראל".

על רקע האיומים בבחירות, שר החוץ גבי אשכנזי מביע בשיחות סגורות עמדה נחרצת לא ללכת לפשרה מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום שאשכנזי אמר בשיחה סגורה: "נתניהו לא רוצה לפנות את בלפור בשום צורה, הוא יעשה הכל כדי להימנע מכך. אנחנו לא צריכים למצמץ ולהתקפל. אם הוא נחוש ללכת לבחירות, בוא נראה אותו עושה את זה". 


מהליכוד נמסר בעקבות הפרסום: "גבי אשכנזי התחיל את קמפיין הפריימריז לראשות כחול לבן ודוחף בכל הכוח לבחירות. כנראה שיותר מאשר להפיל את נתניהו, הוא רוצה להפיל את גנץ. כחול לבן צריכים להפסיק לעשות פוליטיקה ולתקוע את התקציב כדי לפתוח את שנת הלימודים בזמן - ולאפשר את המשך כהונת הממשלה שתדאג לאזרחי ישראל". 

בכחול לבן הגיבו לליכוד ומסרו: "נתניהו רוצה בחירות משיקולים אישיים. כל השאר רעש וצלצולים. ‏בליכוד שכחו שיש מיליון מובטלים. מוטב שנתניהו יוציא את השרים מהאולפנים ויחזיר אותם לטפל בקורונה". 

מלשכת אשכנזי נמסר בתגובה: "איום בבחירות הוא לא איום על כחול לבן אלא על מיליון מובטלים. לקחת תשעה מיליון אזרחים לבחירות הוא פיגוע כלכלי, חברתי ובריאותי והציבור לא יסלח למי שידרדר אותנו לבחירות". בתוך כך, נמשכים המאמצים לקידום החוק לדחיית מועד הגשת התקציב וישנן הסכמות בין כחול לבן לליכוד שהוא יעלה להצבעה בוועדת הכספים ביום ראשון. עם זאת, בוועדה אומרים שהם ידונו על החוק הנקי בלי התוספות שביקש מיקי זוהר, בנוגע לתקציבי ישיבות. ההערכות בוועדה הן שבליכוד יתקשו להתנגד, או יצליחו לסכם על תוספות קטנות יותר. כמו כן, בייעוץ המשפטי בכנסת נערכים לאפשרות פיזור הכנסת וצפויים לקבוע כי על מנת למנוע בחירות יהיה על החוק לדחיית התקציב לעבור עד שני בחצות, גם אם הדיון יחל עוד קודם. 

מוקדם יותר מתח בכיר בליכוד ביקורת חריפה על כחול לבן ואמר: "מהיום הראשון יש הכשלה שיטתית בנושא הקורונה למדיניות שראש הממשלה ושר הבריאות מנסים להוביל בתחום הזה, כולל טרפוד דיונים בנושא. לא היתה ממשלה כזו מעולם שבה שרים מצביעים נגד החלטות הממשלה שבה הם חברים".

הבכיר בליכוד תקף את שר החוץ גבי אשכנזי ואמר: "עשה הכל כדי לטרפד את החלת הריבונות והפר את ההסכם הקואליציוני. הוא לא החמיץ אף שיחה עם גורם בין לאומי כדי לתדרך נגד החלת הריבונות ודיבר נגדה בכל הזדמנות".