דגלי איחוד האמירויות וישראל בנתניה
צילום: אי-פי

מנכ"ל משרד החוץ: כינון יחסים עם מדינה ערבית נוספת על הפרק

בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקידו אמר אלון אושפיז לכאן רשת ב כי "ההסכם עם איחוד האמירויות לא נופל בחשיבותו ובמשמעויות שלו מההסכמים עם מצרים וירדן"
דקלוינסון
20 באוגוסט 2020
10:04

מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז, מעריך כי ישראל תכונן תוך כמה שבועות יחסים עם מדינה ערבית נוספת. בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקידו אמר היום (חמישי) אושפיז בתוכנית "דקלוינסון" בכאן רשת ב כי להסכם עם איחוד האמירויות משמעויות מרחיקות לכת. "ההסכם הזה הוא הסכם אסטרטגי בעל משמעויות אדירות שנים קדימה, והוא לא נופל בחשיבותו ובמשמעויות שלו ממצרים וירדן", קבע. בהתייחסו למגעים עם מדינות ערב אמר כי "יש תפריט יפה של מדינות חשובות, אך אסור ולא צריך לדבר עליהן בפומבי".

אחרי שלדבריו "הבאנו עסקאות של מאות מיליוני דולרים במרחב המפרץ", ישראל נמצאת כרגע בשלב של מיפוי ההזדמנויות וכתיבת הניירות. הוא הוסיף כי השלמת ההסכם עם האמירויות "ייקח אולי אפילו פחות מחודשיים-שלושה, לא אתחייב ללוח זמנים. כל המערכת הישראלית מאוד רתומה לעשות את זה כמה שיותר מהר וכמה שיותר טוב".

על תהליך החזרה המלאה של הסנקציות איראן שצפוי להתחיל היום בניו יורק אמר אושפיז: "זה לא תהליך שאפשר לזלזל בו, יש בו משמעויות אסטרטגיות לביטחון שלנו. הממשל האמריקני הזה מאוד נחוש לסיים את התהליך הזה בהצלחה". עם זאת הוא העריך כי "גם אם יהיה ממשל דמוקרטי, יחסי ישראל וארצות הברית לא ייפגעו". לדבריו, "לא כל החברים שלנו יצביעו איתנו כל הזמן, יתמכו בנו בכל הנושאים שלנו. זה לא הולך לקרות. הציפייה שכל החברים שלנו יצביעו איתנו בכל נושא היא ציפייה לא ריאלית".

באשר לפתיחת השמיים ציין מנכ"ל משרד החוץ החדש כי ישנם מגעים עם מדינות נוספות באירופה כדי לאפשר טיסת ישראלים אליהן. "שני השיקולים העיקריים הם בריאות הציבור הישראלי והיכולת לאפשר לאזרחים ישראלים לנסוע לחו"ל", הוא הסביר.