דודי לוי, צילום: רן גולני
צילום: רן גולני

שאלון לשבת עם דודי לוי

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, השירים הכי טובים שלו שאתם לא מכירים ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? דודי לוי מתארח בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
21 באוגוסט 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את דודי לוי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
הייתי בערך בן 13. כמה חודשים לאחר שקיבלתי את הגיטרה הראשונה שלי, תיסלם התחילה לשטוף את הארץ עם אלבום הבכורה שלה "רדיו חזק". היינו בהמון הופעות שלהם, למדנו לנגן דרך השירים שלהם וכל פעם שהם היו מגיעים לחולון היינו הולכים ומתגנבים לאולם כדאי לראות את ההקמה של הבמה הציוד וכיווני הכלים. אני לא יודע אם זה האלבום הראשון שהתאהבתי בו, אבל בלי ספק זה היה האלבום שבנקודת הזמן ההיא לקח אותי לתוך המוזיקה. אז התחלנו להקים להקות לנגן במקלטים ולכתוב שירים משלנו. אחרי קצת פחות מעשור, נוער שוליים ותיסלם נפגשו על אותם במות בסיבוב משותף החיים ארגנו לי סגירת מעגל רצינית.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
בוב דילן האחרון - Rough And Rowdy Ways הוא לגמרי אלבום משובח. דילן בפאזה היותר מלוכלכת שלו, אלבום בלוזי שמנוגן לא פחות ממדהים, פשוט ובועט, תענוג.


מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
לדאבוני בכל אלבום יש כמה כאלו שבעיני הם שיא היופי, אבל איכשהו לא הגיעו לאנשים ונשארו מאחור. כרגע עולה לי השיר ״קהלת״ למילים של מאיר גולדברג מתוך האלבום ״שכונה של איש אחד״, ו״לצידי״ שיצא ביחד עם אילן דמרי לפני כשנתיים. בהחלט שניים יפים ואתם לגמרי מוזמנים להקשיב להם.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
יש לי לא מעט כאלו. כמעט בכל מה שהוצאתי אני יכול לשמוע איך אפשר טוב יותר, ואולי בגלל זה אני לא כל כך נוהג לשמוע את השירים שלי לאחר שהם מוקלטים ומשוחררים לעולם. לפעמים חולפות שנים עד שאני מתאהב בביצוע המוקלט שלהם שוב.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
מהרגע שהמוזיקה נכנסה לחיי היא שטפה אותם ושינתה את הגוון שלהם לגמרי. מגיל צעיר מאד היה ברור לי שזה מה שאני הולך לעשות. אני זוכר שזאת לא הייתה בכלל שאלה, אלא ידיעה עמוקה שהפעילה אותי ולקחה אותי איתה קדימה כל הזמן.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
דווקא בגיל מאוחר יותר, אחרי עשייה שהניבה הצלחות וכשלונות, מצאתי את עצמי שואל - האם זה באמת מה שנועדתי אליו? האם זה מה שאני רוצה מחיי והאם אני מספיק טוב? מה שגיליתי זה שרוב השאלות לא רלוונטיות, ואלו שכן, לא מקבלות תשובה דרך שכל שמתעסק ומחפש תשובות. הבחירה הלא מודעת שנעשתה בגיל צעיר בעצם ממשיכה ונבחרת מחדש בכל יום

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
אני מניח שזה היה Selling England By The Pound של ג'נסיס. זה אלבום שהולך איתי מגיל 16 והוא יצירת מופת שלמה ומלאה. אני מכיר בו כל תו ומכל האלבומים עליהם גדלתי - עבורי הוא הכי מחזיק את הזמן.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
אני מאד אוהב פנטזיה ומדע בדיוני. סרט שבו לא רק בני האדם קובעים את החוקים, ויש בו מגוון של יצורים שונים ומשונים - יכול לבוא לי טוב.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
לאונרד כהן תמיד ירגיע לי את הלב וירגיע את הקושי. המילים שלו והקול הנמוך שנטוע עמוק באדמה יעבירו אותי ניתוח לב פתוח לשחרור ועידוד.


לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
מדען בתחום חקר הקוואנטים והפיזיקה המודרנית או בתחום הביולוגיה וכל מה שקשור לגנום האנושי. שניהם תחומים שמאוד מרתקים אותי, אבל אין לי ממש מושג בהם.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
Leonard Cohen - Bird On The Wire. או שהייתי רוצה להשמיע את כל השירים היפים שלי משאלה 3 :)