"מצב לא נוח". מנדלבליט
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ביקורת על היועמ"ש? נציב התלונות: אם יש לכך בסיס - שיבואו אליי

לדברי השופט בדימוס דוד רוזן לכאן רשת ב, האיומים על היועמ"ש "מעוררים תחשות אימה". על שימושו של מנדלבליט גם כיועמ"ש וגם כמ"מ פרקליט מדינה אמר: "מצב לא נוח"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
20 באוגוסט 2020
13:18

נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, התייחס היום (חמישי) בריאיון לכאן רשת ב לאיומים שמופנים נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ונגד ראש הצוות התביעה בתיקי ראש הממשלה, ליאת בן ארי. "זה מעורר תחושת אימה", אמר והוסיף: "לאן הגענו?". לדבריו, גם כשופט שישב בתיקי אישי ציבור, הוא לא חווה דבר דומה.

"אם התלונות נגדם נשמעות בתקשורת ולא מגיעות אליי - זאת ירייה באוויר וזה אומר דרשני", הוסיף הנציב. "אם יש להן בסיס ורוצים שהן באמת יבדקו - שיבואו אליי. אם אין - שיישארו עם אמירתן בתקשורת. אני מזמין אותם, אם יש תלונה, אני אבדוק אותה. אבל עובדה שלא פנו אליי".

על טיפולו בתלונות נגד מנדלבליט בעניין סיכול מינוי דן אלדד לפרקליט המדינה אמר הנציב: "פניתי לבעל העניין, הזמנתי את אלדד אליי וקיבלתי מכתב שבו נכתב שהוא לא מתלונן. אני לא חי מהתקשורת, בעל העניין אמר שאין תלונה ומערכת היחסים תקינה".

רוזן על שימושו של מנדלבליט גם כיועמ"ש וגם כמ"מ פרקליט מדינה: "מצב לא נוח"

"היו תלונות נגד היועמ"ש על פרשת הרפז שפנה לבקש לסגור את התיק", סיפר רוזן. "הייתה גם תלונה של כמה פרופסורים שטענו נגד החזקת משרת היועמ"ש ופרקליט המדינה על ידי אותו אדם". על כך הוא השיב כי "בג"ץ קבע מה שקבע. אבל משנדרשתי לשאלה, אני חושב שהמצב הזה לא נוח". לדבריו, אפשר לתקן אותו באמצעות החלטת ממשלה או לקבוע ממלא מקום קבוע.

"הפרקליטות טעתה אבל לא תפרה תיקים"

רוזן גם התייחס לטענות על תפירת תיקים נגד אישי ציבור ואמר כי "קהלני לא זוכה כי הוא גיבור ישראל, אלא כי הוא נקי. הפרקליטות שגתה – אבל מכאן ועד תפירת תיקים המרחק גדול. כנ"ל לגבי יעקב נאמן. גרמו לו עוול נוראי, הפרקליטות טעתה אבל לא תפרה תיקים".

עוד אומר השופט בדימוס כי ישנה עלייה של עשרות אחוזים בפניות לנציבות. לפי הדו"ח שפרסם, 630 תלונות התקבלו ב-2019. הטיפול ב-96 מתוכן הסתיים. "אין לי ספק שיודעים שהעבודה שלנו בנציבות נעשית בנאמנות", אמר. "גם המבוקרים יודעים שהביקורת נשכנית אך באה לטייב ולשפר". הוא הוסיף כי מרבית ההמלצות מיושמות ויש שיתוף פעולה. לדבריו, "הסמכויות שלי הן משמעויות ואני לא מרגיש את עצמי מוגבל כמעט בשום דבר. יש מה לתקן והצענו לתקן את החוק. אני לא מרגיש חוסר אונים אלא עוצמה". מעבר לכך, הוא ציין: "אני לא בטוח שהביקורת או התחושה שרווחת בציבור היא באמת תחושה שקיימת, אלא תחושה שמנסים להוביל".