לוחם סיירת גולני, עמית בן יגאל

היועמ"ש הנחה לבקש לדיון נוסף בבג"ץ על הריסת בית המחבל שהרג את הלוחם עמית בן יגאל

לבקשת מנדלבליט תגיש הפרקליטות בימים הקרובים בקשה לאחר שבג"ץ הורה למנוע את הריסת הבית
צח שפיצן וכרמלה מנשה
20 באוגוסט 2020
15:32

לבקשת הדרג המדיני, הורה היום (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפרקליטות המדינה להגיש בקשה לדיון נוסף בבג"ץ בפסק הדין שניתן בעניין הריסת בית המחבל שהרג את לוחם צה"ל, סמ"ר עמית בן יגאל לפני כשלושה חודשים. 

הבקשה הוגשה לאחר שמנדלבליט הציג בפני הדרג המדיני את הערכתו המקצועית ביחס לסיכויים והסיכונים הכרוכים בבקשה. הבקשה תוגש לביהמ"ש בימים הקרובים.

לפני שבוע וחצי ביטל בג"ץ ברוב דעות את צו ההריסה שהוצא לדירת המחבל, נזמי אבו בכר, שהשליך לבנה מגג ביתו והואשם בהריגת בן יגאל בכפר יעבד. בית המשפט הותיר לצה"ל את האפשרות להמיר את ההריסה באטימת החדר שבו התגורר המחבל שמואשם בגרימת מוות בכוונה. מדובר בדירה בקומה שלישית שבה גרים גם רעיית המחבל ושמונת ילדיהם. המבנה כולו בבעלות אחיו.

שופט העליון מני מזוז, כתב בפסיקתו כי לרעיית המחבל ושמונת ילדיהם לא מיוחסת מעורבות כלשהי במעשים של אב המשפחה, והריסת הבית תותיר אותם חסרת קורת גג. השופט ג'ורג' קרא כתב כי המשך השימוש בכלי ההריסה טומן בחובו "פגיעה קשה בחפים מפשע ומהווה ענישה קולקטיבית המופעלת בניגוד לעיקרון היסוד שלפיו איש בעוונו ישא ואיש בחטאו יומת".

ראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא רואה חשיבות רבה בקיום דיון נוסף בפסק הדין. "היועץ המשפטי לממשלה נענה לבקשתי, שגם הייתה בקשתו של שר הביטחון, זה חשוב, כי צריך למצות את הדין עם כל מי שפוגע באזרחי ישראל".

שר הבטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, ברך גם הוא על ההחלטה ואמר כי הריסת בתים לצורך הרתעה היא כלי חשוב במלחמה בטרור. גנץ הביע תקווה שבג"ץ יאשר את בקשה ויאמץ את עמדת מערכת הביטחון.