ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

חולים במחלות נפש מטופלים במחלקות קורונה, והצוותים חסרי אונים

אוזלת היד בטיפול בחולי קורונה פסיכיאטריים: חולה בבית החולים רמב"ם בחיפה גרם נזק שמוערך באלפי שקלים לציוד בחדרו במחלקת הקורונה. בבית החולים מתריעים: אין מתקנים המתאימים לטיפול במקרים של נשאי קורונה הסובלים ממחלות פסיכיאטריות קשות
נוב ראובני
21 באוגוסט 2020
08:17

חולה פסיכיאטרי המאושפז במחלקת קורונה ברמב"ם גרם נזק הנאמד באלפי שקלים לציוד רפואי בחדרו, וכן קיים חשש שנפגעו גם תשתיות של המחלקה כולה - תשתיות חיוניות הקשורות לאוורור וליצירת לחץ האוויר השלילי בחדרים. כך פורסם הבוקר (שישי) בכאן רשת ב.

במערכת הבריאות מתריעים על היעדר יכולת להעניק טיפול הולם לחולי קורונה פסיכיאטריים שזקוקים, נוסף על הטיפול הרפואי בקורונה, לקבל גם טיפולים נוספים בבית החולים. היות שמדובר בחולה קורונה - הוא נמצא בחדר בידוד, הגישה של הצוות הרפואי אליו היא מוגבלת. כמובן שלא ניתן ולא חוקי לקשור אותו באופן ממושך למיטתו - ולכן יש קושי גדול להעניק לו טיפול הולם וישנו גם חשש שלאחר הפגיעה בציוד - תגיע גם פגיעה באנשי הצוות.

מקרה חריג זה זורק אור על חולים שנמצאים בשולי החברה, ועבורם יש קושי גדול מאוד במתן טיפול. אין מסגרות מתאימות לטפל בחולים שהם גם מאומתים לקורונה, גם חולים פסיכיאטריים אלימים וגם לוקים בבעיות בריאותיות נוספות שמצריכות טיפולים רפואיים סדירים, כמו לדוגמה טיפולי דיאליזה.

מבית החולים רמב"ם מסרו לכאן חדשות שהם הציפו את הנושא בפני משרד הבריאות, ושם הגיבו לפרסום: "חולים פסיכיאטריים עם מחלות אחרות המחייבות אשפוז בגינן, מקבלים טיפול במרכזים רפואיים כלליים כמו כל חולה אחר. אין במדינת ישראל מרכז רפואי כללי המיועד לטיפול בחולים פסיכיאטרים."