נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

האם תוכנית המענקים הצליחה להניע את הכלכלה? את הממשלה זה לא מעניין

כשראש הממשלה הציג את תוכנית "מענק לכל אזרח" הוא סיפר כיצד היא תניע את הצריכה וכך תניע את הכלכלה. אולם כמה שבועות אחרי מתן המענקים, הממשלה לא מודדת את עמידת התוכנית ביעד
משחקי הכיס
22 באוגוסט 2020
12:56

"אנחנו צריכים להניע את הכלכלה. אנשים יושבים בבית, הם לא צורכים. כשאנחנו נותנים להם את הכסף הזה, הם צורכים, זה מניע את הכלכלה, זה מעודד לקנות". במילים אלה הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו את תוכנית "מענק לכל אזרח", אותה הציג בחודש יולי. שישה שבועות אחר כך, הכסף כבר נחת בחשבון בעובר ושב של האזרחים, או שמה נאמר נבלע, ונשאלת השאלה -האם המענק השיג את מטרתו?

נתוני הצריכה של חברת שב"א, החברת שמספקת את שירותי הסליקה לחברות האשראי, יכולים לתת מדד לדפוסי הצריכה בישראל. לגרף המראה את העסקאות לרכישת מזון שביצעו האזרחים יש דפוס חוזר, נתון שעולה לאורך ימות השבוע, מגיע לשיא ביום חמישי ואז צונח ביום שבת, יום המנוחה. בחינת הנתונים בשבוע שבו חולקו המענקים לא מצביעה על הבדל בדפוסים משבועות קודמים. גם היקף הצריכה הכולל לא עלה.

צריכת מוצרי החשמל והמוצרים לבית הגיעה לשיא בסוף חודש יוני, אולם מאז היא נמצאת בירידה מתונה, גם בזמן מתן המענקים. הענף היחיד בו רואים צמיחה הוא המלונאות, שם יש גדילה אך היא אופיינית לחודש אוגוסט.

בהתחשב בכך שבקיץ הזה יש בארץ כחצי מיליון יותר ישראלים, אלו שבדרך כלל נוסעים לחו"ל ביולי-אוגוסט, צריכה הייתה להביא לנתוני צריכה גבוהים יותר מבנק ישראל, אך הנתונים שפורסמו השבוע מראים על דעיכה.

אולם גם נתוני שב"א וגם נתוני בנק ישראל אינם מדדים מדייקים שמצביעים על ההגעה ליעד שבמתן המענקים. אך אפילו הממשלה עצמה, שהחליטה על המענקים האלה, לא מודדת את הביצועים שלהם. מדוע? כי ההחלטה על המענקים הייתה שליפה פוליטית, לא החלטה כלכלית מחושבת. הצלחתה של השליפה לא נמדדת בנתוני הצריכה, אלא בסקרי דעת הקהל.

זו הייתה שליפה, וזו נותרה שליפה.