גראץ, אוסטריה
צילום: Pixabay

נשיא הקהילה היהודית בגראץ שבאוסטריה הותקף במחבט

משרד הפנים במדינה הגביר בעקבות המקר,ה שאירע ביום שישי, את האבטחה סביב הקהילות היהודיות. קנצלר אוסטריה: "נעשה כל שביכולתנו כדי למצוא את האשם"
אנטוניה ימין
23 באוגוסט 2020
06:42

נשיא הקהילה היהודית בגראץ שבאוסטריה, אלי רוזן, הותקף ביום שישי האחרון בידי גבר עם מחבט בייסבול ליד בניין הקהילה. לבסוף הצליח רוזן להימלט מהמקום. המשטרה המקומית חוקרת את האירוע. לדבריה, מצלמות האבטחה מצביעות על כך שמדובר ככל כנראה באותו אדם שגם ריסס כתובות אנטישמיות ואנטי-ישראליות על החומה מחוץ לשטח הקהילה ביום רביעי. משרד הפנים במדינה הגביר את האבטחה סביב הקהילות היהודיות. קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הגיב לאירוע ואמר: "נעשה כל שביכולתנו כדי למצוא את האשם בתקיפה ולהמשיך להבטיח את ביטחונה של הקהילה היהודית".

בריאיון שהעניק נשיא הקהילה לעיתון מקומי בווינה, עוד בטרם תקיפתו האישית, הוא אמר כי "לא מדובר בימנים קיצוניים". לדבריו, "כאן בקהילה היהודית בגראץ אנחנו בעיקר סובלים מאנטישמיות שמקורה בשמאל קיצוני או באנטי-ישראליות". על החומה שנבנתה משאריות אבני החומה של בית הכנסת שנהרס ב-1938 רוססו בשגיאות כתיב בין היתר "שחררו את פלסטין". שר הפנים של אוסטריה ייפגש ביום שני עם מספר ראשי קהילה יהודים. גראץ היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה, אחרי וינה, והקהילה היהודית שבה מונה כ-150 חברים.

בתוך כך, משטרת מחוז נסאו בארצות הברית עצרה ביום שלישי חשוד שלטענתה איים לירות בילדים ונוער שהשתתפו במחנה קיץ יהודי-אורתודוקסי. בחיפוש של המשטרה בחפציו של החשוד, ניקולה פלה, נמצאו 14 כלי נשק, ולדבריה הוא אמר לשוטרים: "כנראה אני צריך להופיע עם נשק מזורגג ולירות בכולם בבית הספר". באחד מערוצי הטלוויזיה בניו יורק נטען שפלה התקשר בעצמו למשטרה לאחר שהתרגז על כך ש-300 מאות תלמידי הישיבה שהשתתפו במחנה לא הקפידו על כללי הריחוק החברתיים.