ההפגנה בירושלים, אמש
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חקירת סנ"צ גואטה הסתיימה, הוא שוחרר בתנאים מגבילים

בניגוד לבקשת המשטרה - מפגיני בלפור ישוחררו • בית המשפט קבע כי שני מפגינים לא יוכלו להיכנס לירושלים במשך 14 יום • אחד המפגינים שהותקף לכאורה בידי סנ"צ ניסו גואטה: "הניח ברך ומרפק על הצוואר שלי"
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
23 באוגוסט 2020
12:57
עודכן ב 16:46

הכאת המפגינים בידי קצין משטרה בירושלים: חקירתו של סגן ניצב ניסו גואטה במחלקה לחקירות שוטרים הסתיימה היום (ראשון) והוא שוחרר בתנאים מגבילים, במסגרתן עליו להתרחק מתחנות משטרה ל־24 שעות.

מוקדם יותר החליט בית המשפט לשחרר בתנאים מגבילים שני מפגינים, שאותם תועד סגן ניצב ניסו גואטה מכה. עוד קבעה השופטת כי השניים יורחקו מירושלים למשך 14 ימים. המשטרה הגישה בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה עד למחר ב-12:00 בצוהריים.

"הוצגו בפניי סרטונים שונים על ידי שני הצדדים, שקשה ללמוד מהם בשלב זה על כלל השתלשלות האירועים", אמרה השופטת בסיכום הדברים. "מכל מקום, משיב אחד מודה בתקיפת שוטר. לגבי המשיב השני קיים חשד סביר. טענות המשיבים לאלימות שוטרים כלפיהם צריכות להיבדק במח"ש".

בבית משפט השלום התקיים היום דיון בהארכת מעצרם של המפגינים שנעצרו אתמול בעימותים עם המשטרה במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו סמוך למעונו בבלפור. עורכי דינו של אחד העצורים שלכאורה הוכו בידי סגן ניצב ניסו גואטה הציגו לבית המשפט תמונה של הקצין מרתק אותו לקרקע.

"אני מציגה לשופטת תמונה שבה גואטה חונק את דניאל", אמרה עורכת הדין גבי לסקי בדיון. "הוא חונק אותו בצורה שבה חנקו את ג'ורג' פלויד".

ביהמ"ש לא נענה לבקשת המשטרה להרחיק את העצורים מירושלים: "אין הצדקה לפגוע בזכות היסוד שלהם".

"לא ברור איזו מטרה תשרת הרחקתם של המפגינים מירושלים במשך 15 ימים", אמרה השופטת בדיון. "לא נראה לי כי קיימת הצדקה לפגוע בזכות היסוד הקיימת להם להפגין בירושלים. לפיכך לא מצאתי מקום להורות לאשר את התנאים להרחקתם. ויש לקבוע שיש מקום לשחרר את המשיבים".

לגבי המפגין שהמשטרה ביקשה להעביר למעצר בית קבעה השופטת כי הוא ישוחרר בתנאים מגבילים של התייצבות לחקירה במשפט והפקדת ערבות (למעשה הוא לא יישלח למעצר בית כפי שביקשה המשטרה). הוא יורחק מרחוב בלפור במשך 5 ימים.

במחלקה לחקירות שוטרים הודיעו כי יפתחו בבדיקת האירוע שבו תועד סנ"צ ניסו גואטה מכה מפגינים, והוא נחקר במשרדי היחידה. מוקדם יותר פנתה האגודה לזכויות האזרח למ"מ המפכ"ל מוטי כהן בדרישה להשעות את סנ"צ ניסו גואטה בעקבות התיעוד שבו הוא נראה תוקף מפגין: "על הפיקוד הבכיר לקיים בדק בית בעניין".

במהלך הדיון טענה נציגת המשטרה כי "נערכה הפגנה וכן תהלוכה לא חוקית שלא אושרה ע"י המשטרה. ההפגנה היתה ברחוב בלפור. מדובר בתהלוכה שהתמזגה להפגנה. לצערנו הרב במהלך ההפגנה היו תקיפות שוטרים והפרת סדר ציבורי. בגלל המצב בו נמצאת המדינה, קורונה, שני המשיבים חשודים בתקיפת שוטר והתנהלות העלולה לפגוע בשלום הציבור". במשטרה ביקשו להרחיק את העצורים מירושלים למשך 15 ימים.

עורכת הדין של העצורים גבי לסקי ניסתה לברר במהלך הדיון איזה שוטר הותקף על ידי המפגינים לטענת המשטרה, אך לא קיבלה תשובה בעניין. עוד נטען במשטרה כי קיים תיעוד שמאשש את הטענות אך זה לא נמצא בידיה. השופט נזפה בנציגת המשטרה על כך שלא הביאה ראיות.

עורכת הדין לאה צמל שמייצגת גם היא חלק מהעצורים טענה במהלך הדיון כי "מלכתחילה היתה החלטה לעצור מפגינים. אתם מדברים גבוה גבוה על זכות ההפגנה ואנחנו נראה לכם מה קורה בשטח. מרשי נעצר בכיכר פריז, כלומר במקום הקבוע להפגנה. יש צילום שמראה בדיוק את הדברים האלה, שפשוט באים ולוקחים אותו והדבר היחיד יוצא דופן שהוא מודה שעשה זה שהוא צילם את ההפגנה. סתם הוציא מצלמה ואז לקחו אותו".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מבדיקה ראשונית שנערכה עם הקצין, לטענתו הותקף והאירוע הספציפי יבדק ויתוחקר. נציין כי האלימות הקשה והפסולה שהופנתה אמש נגד השוטרים הובילה לפציעתם של חמישה שוטרים, לאחד מהם נשברה צלע מבעיטה, שוטר אחר קיבל מוט ברזל ברגלו ושוטר נוסף אגרוף בראשו. במהלך המחאה המשטרה עיכבה/ עצרה 30 מפרי סדר בחשד לעבירות הפרת סדר ותקיפת שוטר. נמשיך לאפשר את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא נאפשר התפרעויות אלימות, הפרת הסדר הציבורי ואלימות כלפי שוטרים בניגוד לחוק".