-

אם ההבטחה לחרדים תמומש - כל הסכרים נפרצים

רה"מ הבטיח לחרדים 400 מיליון שקלים, אבל מאיפה הכסף הזה מגיע אם אין בכלל תקציב? צריך לעצור כאן, רגע לפני שכל הקווים האדומים נחצים
שאול אמסטרדמסקי
23 באוגוסט 2020
19:04

תגידו מזל טוב. היום הפכנו רשמית לרפובליקת בננות. סתם, אולי לא רפובליקת בננות, אבל בגדול, היום באמת חצינו כמה קווים אדומים שלא היינו צריכים לחצות. למה? כי היום ראש הממשלה הבטיח לחרדים - אני אתן לכם 400 מיליון שקלים - ובתמורה החרדים הבטיחו לתמוך בחוק שדוחה במאה ימים את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה.

ואני רק שאלה. מאיפה ה-400 מיליון שקלים האלה? הרי אין תקציב מדינה מאושר. אם היה תקציב מדינה מאושר, הממשלה הייתה יכולה להגיד 'אוקיי, לוקחים 400 מיליון מהחינוך ומעבירים לאברכים', או 'לוקחים 400 מיליון מהרווחה ומעבירים לאברכים'. אבל אין תקציב מדינה מאושר, זו כל הבעיה.

אז מאיפה מגיעים 400 מיליון השקלים שהובטחו לחרדים? התשובה היא שהם מגיעים מהירח. הכסף הזה מגיע בקופסה תקציבית, ועד עכשיו הממשלה חילקה הרבה קופסאות תקציביות, כי היה צורך לקורונה. חילקו עשרה מיליארד שקלים למערכת הבריאות, בשביל להתמודד עם המגפה. חילקו איזה ארבעה ומשהו מיליארד שקלים למערכת החינוך, בשביל להתאים אותה למגפה. חילקו בשביל דמי אבטלה לעצמאים, לשכירים, למה שאתם לא רוצים. עד כאן הכול היה בסדר.

אבל הכסף הזה לאברכים, הוא כסף שוטף. ובואו, זו לא שנאת חרדים. היום אלה החרדים, מחר זו מערכת הביטחון שצריכה כסף. סליחה, היא כבר הגיעה, מערכת הביטחון. אני לא יודע אם זה יקרה בסוף או לא. החודשים האחרונים היו רצופים בהבטחות של מאות מיליונים, מיליארדים - מה שאתם לא רוצים.

אבל אם ההבטחה הזאת תתממש, אם תהיה פה קופסה ייעודית רק לתמיכה בישיבות - זה היום שבו כל הסכרים נפרצו. אין יותר משמעות לתקציב המדינה, ואין יותר משמעות להתנהלות תקציבית תקינה. זה לא משהו שמשלם המיסים אמור להיות מוכן לקבל. כי בסוף כולנו נשלם את המחיר של הדבר הזה. ככה לא מתנהלת מדינה מתוקנת, והעולם לא יסלח לנו על זה עוד הרבה זמן.