סעד א-דין אל-עות'מאני
צילום: אי-פי

רה"מ מרוקו: דוחים אפשרות לנרמול היחסים עם ישראל

סעד א-דין אל-עות'מאני אמר לחברי מפלגתו: "אנו מסרבים לכל נורמליזציה עם הישות הציונית משום שהדבר מעודד אותה להמשיך ולהפר את זכויותיו של העם הפלסטיני"
מערכת כאן חדשות
24 באוגוסט 2020
02:44

לאחר ההסכם בין ישראל ואמירויות: ראש ממשלת מרוקו, סעד א-דין אל-עות'מאני, דחה הלילה (שני) אפשרות של נורמליזציה עם ישראל. אל-עות'מאני אמר לחברי מפלגתו: "אנו מסרבים לכל נורמליזציה עם הישות הציונית משום שהדבר מעודד אותה להמשיך ולהפר את זכויותיו של העם הפלסטיני". דבריו של ראש ממשלת מרוקו מגיעים ברקע ביקורו הצפוי של שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בישראל היום. 

פומפאו צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי. מישראל ימריא שר החוץ האמריקני לביקור באיחוד האמירויות, ובהמשך יבקר גם בבחריין ובסודאן - שם ידון עם המדינות בחשיבות של העמקת היחסים בין סודאן לישראל. יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח האמריקני למזרח התיכון, אבי ברקוביץ', יגיעו בתחילת החודש הבא לאזור, בין השאר בניסיון לקדם הסכמים בין ישראל למדינות ערביות נוספות. 

מרוקו מצטרפת למדינה נוספת שהודיעה שאין בכוונתה לנרמל את היחסים עם ישראל בקרוב - סעודיה. בשבוע שעבר טען שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, שההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות מנוגד ליוזמת השלום. לדבריו, "ביוזמת השלום הערבית ב-2002 הדגשנו כי התנאי לשלום בין מדינות ערב לישראל הוא שלום בין ישראל לפלסטינים. לאחר שיושג היעד הזה - הכל אפשרי". עם זאת הוא הוסיף כי הסעודים רואים בחיוב כל מאמץ שעוצר את כוונת הסיפוח של ישראל.