קורונה
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הגיל הממוצע של הנדבקים בקורונה ירד מ-40 במארס ל-31 ביולי

נתוני משרד הבריאות מראים על ירידה גם בגיל הנפטרים מ-80 ל-78
דקלה אהרן-שפרן
24 באוגוסט 2020
09:14

הגיל הממוצע של הנדבקים בקורונה עמד בחודש מארס על 40 ואילו בחודש יולי הוא עמד על 31. כך עולה מנתוני משרד הבריאות המתפרסמים היום (שני). בחודש אפריל היה הגיל הממוצע 35, בחודש מאי, שלקראת סופו החלה ההתפרצות השנייה הוא עמד על 31 ובחודש יוני - על 33.

גיל הנפטרים הממוצע בהתפרצות הראשונה היה 80 שנים ובהתפרצות השנייה - 78 שנים. במשרד הבריאות אמרו כי בהתפרצות השנייה יש שיעור יותר גבוה של חולים צעירים מאשר בראשונה, וכך גם בתחלואה הקשה.
ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אומרת כי אחד ההסברים לגיל הממוצע הנמוך יותר הוא שהחולים המבוגרים יודעים שהם בקבוצת סיכון ולכן מקיימים את ההנחיות בצורה קפדנית. אנגל הוסיפה כי בוולפסון ממוצע הגילאים ירד במספר שנים, גם כשמדובר בחולים שמצבם בינוני וקשה, אך עם זאת היא מציינת כי משך האשפוז וזמן ההחלמה התקצרו וכי הדבר משאיר מקום לאופטימיות.

על פי נתונים שניתח פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן למדע, הסיכוי להידרדר למצב קשה בעקבות תחלואה בקורונה עולה משמעותית עם הגיל. כך לדוגמא, בגברים הסיכוי בגיל 30-40 עומד על 1.4%, בגיל 60-64 – 9.4% ואילו מעל גיל 80 עולה הסיכון להתדרדר ל-31%. לפי פרופ' סגל, לגברים סיכון גבוה משמעותית יחסית לנשים להתדרדר למצב קשה בעקבות תחלואה והפער גדול יותר ככל שצעירים יותר: בגיל 30-40 הסיכון של גברים גדול פי 6.6 ואילו בגיל 60-62 הסיכון גדול פי שניים.
סגל מציין כי מתחילת חודש אוגוסט ניכרת ירידה של כ-10% בתחלואה מתחת לגיל 40 והירידה מגיעה ל-20% יחסית לשיא הגל השני. לצד זאת, מעל גיל 60 ניכרת עליה של 10% בתחלואה מתחילת אוגוסט, ויציבות לעומת שיא הגל השני. לפי סגל, ייתכן שהדבר נובע מכך שצעירים נבדקים כעת פחות.

פרופ' רוטשטיין: "יש לי ספקות אם סגר יהיה יעיל"

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה פרופ' זאב רוטשטיין מתח הבוקר ביקורת על היערכות המדינה להמשך ההתמודדות עם הקורונה. "אנו צפויים לקבל התלקחות מהמגזר התורני בזמן הקרוב, שם החלו הלימודים ועדיין לא התארגנו לעשות דגימות תקופתיות של הסגל", אמר רוטשטיין בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "אנחנו מפסידים זמן. עוד פעם נגיד למה פתחנו? למה לא עשינו? במקום להתלבש על זה ברצינות וגם להתכונן ל-1 בספטמבר שבפתח ולהכין תוכנית דגימות כדי למנוע התפרצויות גדולות. אפשר לעשות את זה. הרצון קיים אבל ההתארגנות לוקחת יותר מדי זמן".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

על עבודתו של פרופ' גמזו אמר פרופ' רוטשטיין: "הציבור רוצה לראות פעילות יותר מהירה והשפעה על התוצאות. אין מה לקנא בגמזו. יש לו בעיות פוליטיות לא פשוטות" בסוגיית הסגר אמר רוטשטיין: "ממה שאני שומע מהתקשורת ראש המועצה לביטחון לאומי ממליץ על סגר. אני לא יודע למה אם הוא לוחץ על הנושא הזה, יש לי ספקות אם סגר יהיה יעיל".