שריפה בעוטף עזה
צילום: אלי כהן, דובר כבאות מחוז דרום

טרור הבלונים: 36 שריפות פרצו בעוטף עזה מבלוני תבערה

מקור פלסטיני המקורב לחמאס טוען כי הארגון מבין שהציב דרישות גבוהות וצפוי להסכים לפשרה שבמסגרתה יוארך המענק הקטרי, יקודמו פרויקטים בחסות האו"ם וישראל תחזור בה מהסנקציות שנקטה נגד רצועת עזה בשבועיים האחרונים
גל ברגר ואסף פוזיילוב
24 באוגוסט 2020
09:40
עודכן ב 19:13

המתיחות בדרום: 36 שריפות פרצו היום (שני) בעוטף עזה כתוצאה מהפרחת בלוני התבערה, רובן בשדות קוצים באזור המועצה האזורית שער הנגב. מוקדם יותר התפוצץ בשמי המועצה מטען חבלה שהיה מחובר לבלוני נפץ. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן נחת בבסיס של חיל האוויר בדרום הארץ צרור בלונים הנושא מטען נפץ. 

מקורות פלסטינים מעריכים כי ביקורו של השליח הקטרי השבוע ברצועת עזה יצליח להביא לפריצת דרך שתביא להרגעת המתיחות בשבועיים האחרונים בדרום. מקור המקורב לחמאס אמר הבוקר לעיתון אל-איאם כי מדובר בביקור מכריע, ושני הצדדים בונים עליו כדי לרדת מהעץ כלשונו.

לדברי המקור, חמאס מבין שהדרישות שהציב גבוהות והוא צפוי להסכים לפשרה שבמסגרתה יוארך המענק הקטרי, יקודמו פרויקטים בחסות האו"ם וישראל תחזור בה מהסנקציות שנקטה נגד רצועת עזה בשבועיים האחרונים. יש אינדיקציות חיוביות במגעים שהתגברו בשעות האחרונות, אמר המקור, והוסיף כי שני הצדדים לא מעוניינים בהידרדרות המצב ובאובדן שליטה.

על פי דיווחים מעזה, חמאס ביטל בימים האחרונים את פעילות יחידות ההטרדה הלילית לאורך הגבול עם ישראל כדי לייצר אווירה מתאימה להצלחת המגעים לרגיעה. הדברים באים לאחר שאתמול אמר בכיר חמאס בעזה כי "אם ישראל לא תתחייב לשבירת המצור – אנו הולכים לעבר פיצוץ". מקור פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הטורקית אנאדול כי מאמצי התיווך להפסקת אש ולמניעת הסלמה בהובלת מצרים, קטר והאו"ם לא השיגו עד כה התקדמות של ממש, ועדיין קיימים קשיים.

בעקבות המשך הפרחת בלוני התבערה והנפץ אתמול, שבו תקפו הלילה מטוסי קרב, טנקים וכלי טיס של צה"ל עמדות צבאיות ותשתית תת-קרקעית של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר: "אנו מקיימים הערכת מצב שוטפת ופועלים בתקיפות ובנחישות נגד כל ניסיון לפעילות טרור כנגד אזרחי מדינת ישראל והפרת ריבונותה".