מטבעות הזהב שנמצאו במרכז הארץ
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

מטמון של מטבעות זהב בן יותר מ-1,000 שנה נמצא במרכז הארץ

את המטמון גילו חניכי שנת שירות שמתנדבים בחפירות רשות העתיקות. יותר מ-400 מטבעות נמצאו, ומרביתם מתוארכים לתקופה האסלאמית הקדומה ולשושלת העבאסית. "זה היה ממש מרגש, למצוא מטמון כל כך מיוחד ועתיק", סיפר אחד החניכים
שרון עידן
24 באוגוסט 2020
10:18

חניכי שנת שירות מחולון המתנדבים בחפירה ארכיאולוגית במרכז הארץ נדהמו לגלות אוצר נדיר של מאות מטבעות זהב שהוחבאו לפני כ-1,100 שנים. כך נמסר היום (שני) מרשות העתיקות.

החניכים מתנועת תרבות זיהו את האוצר מנצנץ באדמה, וכשחשפו אותו גילו יותר 424 מטבעות נוצצים. המטמון, שערכו המדויק עדיין אינו ידוע, נשמר באיכות טובה, והוא מעיד על סחר פורה בין יושבי האזור לאזורים מרוחקים. מרבית המטבעות מתוארכים לתקופה האסלאמית הקדומה ולשושלת העבאסית.

"זה היה מפתיע", מספר עוז כהן, חניך שנת שירות ב"תנועת תרבות". "חפרתי באדמה וכשגרפתי אותה החוצה, ראיתי מה שנראה כמו עלים מאוד דקים. כשהסתכלתי שוב ראיתי שאלה מטבעות זהב. זה היה ממש מרגש, למצוא מטמון כל כך מיוחד ועתיק".

לדברי מנהלי החפירה, ליאת נדב-זיו וד"ר אלי הדד מרשות העתיקות, "מציאת מטבעות זהב, בוודאי בכמות נכבדת כזו, היא נדירה ביותר. לא מוצאים מהם הרבה בחפירות ארכיאולוגיות משום שזהב תמיד היה יקר ערך, והתגלגל מדור לדור".