לימודים בישיבה
צילום: דוד דביר

קפסולות נושמות ומתמזגות: כך התחדשו הלימודים בישיבות

ממונה מתווה הקפסולות מטעם ועד הישיבות מסביר כיצד נערכו לקליטתם של אלפי תלמידים שחזרו מחופשת הקיץ
קלמן ליברמן
24 באוגוסט 2020
10:43

עוד לפני שמתחדשת שנת הלימודים בבתי הספר, שבו השבוע אלפי תלמידי ישיבות ברחבי הארץ לספסל הלימודים עם תחילת חודש אלול. כשברקע החשש מהדבקות המוניות בקורונה הסביר הבוקר (שני) מי שהוכרז כממונה מתווה הקפסולות מטעם ועד הישיבות, הרב בנימין כהן, כיצד נערכו מוסדות הלימוד לקליטת התלמידים ולשמירה על בריאותם. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

לדברי הרב כהן, הישיבות חולקו לשני סוגי קפסולות - מתמזגות ונושמות. קפסולה מתמזגת נועדה לישיבות המתנהלות בתוך מתחם נעול, שתלמידיה יוצאים רק אחרי 40 יום. בישיבות המכונות קפסולות מתמזגות מחולקים התלמידים ששבו מהחופשה לקבוצות של 50 תלמידים. "כל קפסולה תכלול את החברים לחדר בפנימיה, חברי חברותות וחברים לחדר האוכל. בתקופת הבידוד הראשונה נמצאת כל קפסולה כזו ביחד ורק לאחריה מתמזגת כל הישיבה לקבוצה אחת גדולה יחד. כל קפסולה כזו תשהה ביחד במשך 40 יום עד יום כיפור לפני שתצא לחופשה ראשונה בבית. יש מקומות של נקודות מפגש מיוחדות להורים הבאים לפגוש את בניהם מאחורי מחיצות שקף מוגנות".

הרב כהן הסביר כי במקרים חריגים כמו הלוויה או טיפול רפואי יוצאים התלמידים בליווי צמוד עם חלוקי מיגון. "נציג מהישיבה לוקח את התלמיד ברכב ממוגן שבו יש הפרדה בין הנהג לתלמיד. המלווה מוודא שהמרפאה מחוטאת, מכניס את התלמיד למקום הסטרילי ובסוף הטיפול לוקח אותו בחזרה".

הקפסולות הנושמות נועדו לישיבות שבהן הפנימיה לא נמצאת בתוך מתחם הישיבה, אלא במתחמים סמוכים. התמידים הלומדים בהן חייבים להמשיך ולעטות מסכה לאורך כל 40 הימים שעד היציאה הביתה, שלא כמו הקפסולה המתמזגת.

לשאלה מה קורה אם מישהו מהנוכחים בישיבה נדבק, אומר ממונה הקפסולות: "הוא עובר לאגף המחלימים בישיבה, כשהוא מקבל ליווי רפואי ממקור חוץ. אנחנו יודעים לבודד את מי שהיו איתו בחדר ובחברותא – הם נכנסים לאגף המבודדים בישיבה".

הרב כהן הסביר כי עד כה נעשו קרוב ל-7000 בדיקות לתלמידי ישיבות. "יש לנו קרוב ל-50 חולים מאומתים. אם לא היו עושים בדיקות הם היו פצצה מתקתקת שמפילה קפסולות שלמות".

תגיות:
קורונה