התיאטרון הרומי בסוריה ממצלמת הלוויין אופק 16
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

בדרך להפעלה מבצעית: אופק 16 בתמונות ראשונות של סוריה מהחלל

מהנדסת המערכת בתעשייה האווירית: "מערכת הביטחון מאוד מרוצה מהתוצרים שמתקבלים"
משה שטיינמץ
25 באוגוסט 2020
16:00

משרד הביטחון והתעשייה האווירית פרסמו היום (שלישי) תמונות ראשונות ממצלמת הלוויין "אופק 16", שצולמו מהחלל מעל סוריה, רגע לפני שפעילותו הופכת למבצעית, הלוויין תיעד בין היתר את אתר המורשת העולמית "תדמור" שבמדינה, את עתיקות העיר הקדומה ואת התיאטרון הרומי המפורסם. "מערכת הביטחון מאוד מרוצה מהתוצרים שמתקבלים", אמרה מהנדסת המערכת בתעשייה האווירית.


התיאטרון הרומי בסוריה ממצלמת הלוויין אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

"אופק 16", ששוגר בחודש שעבר לחלל, הוא לוויין תצפית אלקטרואופטי עם מצלמה. עם השלמת תהליך הבדיקות בחלל שיבטיח את עמידותו לאורך שנים, האחריות להפעלת הלוויין צפויה לעבור ליחידת המודיעין הגיאוגרפי-חזותי 9900 של אגף המודיעין בצה"ל והוא יוכרז כמבצעי.

מקדש בל בסוריה ממצלמת הלוויין אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

"ישראל יודעת לפעול מול אויביה מקרוב ומרחוק", אמר שר הביטחון בני גנץ. "האמצעים הטכנולוגים שאנחנו מפתחים במשרד הביטחון ובתעשיות הם כלי אפקטיבי ומשמעותי בשמירה על ביטחון ישראל".

במקביל, מינהלת החלל במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) וחברת "אלביט מערכות" חושפות את התשתית הלאומית לייצור מצלמות חלל בהשקעה של מאות מיליוני שקלים. התשתית כוללת מעבדות לייצור עדשות ומראות ותא ואקום שמדמה את התנאים בחלל ומשמש לבדיקת מצלמת הלוויין לפני שהיא משוגרת לחלל.