תקיפת צה"ל ברצועה, ארכיון
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בתגובה לטרור הבלונים: צה"ל תקף תשתית תת-קרעית של חמאס בעזה

גורמים ביטחוניים: אם המתווך הקטרי ייכשל בהשגת שקט – נגביר את התקיפות • האו"ם פנה לישראל בבקשה לחדש את הכנסת הדלק הקטרי לרצועה
משה שטיינמץ, רועי שרון ושמעון מיג'אן
25 באוגוסט 2020
21:24
עודכן ב 04:32

המתיחות בדרום: מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב וכלי טיס תקפו הלילה (רביעי) תשתית תת-קרקעית של חמאס בדרום רצועת עזה. זאת בתגובה להפרחת בלוני הנפץ והתבערה מהרצועה לשטח ישראל.

צוותי כיבוי בעוטף עזה טיפלו אתמול ב-29 דליקות שנגרמו מבלוני תבערה. בשירותי הכיבוי אומרים כי מדובר בעיקר בדליקות קטנות בשדות קוצים במועצות האזוריות שער הנגב, אשכול ומרחבים. בתוך כך, בנתיבות נחת אתמול מטען נפץ במגרש כדורסל והתפוצץ. נערים ששיחקו במגרש לא נפגעו. במושב פטיש שליד אופקים נמצאו שני מטענים גדולים ששוגרו מעזה באמצעות בלונים. ליד יישוב במועצה האזורית אשכול נטרלו חבלני משטרה בלא פגע מטען נפץ שהתנתק מצרור בלונים ונפל בשטח פתוח.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל החליטו להפחית בעצימות התקיפות בעזה כדי לתת צ’אנס למתווך הקטרי. גורמים ביטחוניים אומרים כי אם המתווך ייכשל בהשגת שקט – התקיפות יוחרפו.

במסגרת החרפת התקיפות, צה"ל עשוי לתקוף חוליות שיגור או לידן. בשני סבבי הבלונים של 2018–2019 חיל האוויר תקף בצורה זו – כלומר, זו יכולת מוכחת. בסבב הזה טרם ראינו תקיפות כאלה מתוך החלטה שלא להידרדר להסלמה. אתמול נפגש המתווך הקטרי עם גורם ישראלי, ולאחר מכן, לפי דיווחים פלסטיניים, נכנס לעזה. 

שליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב אמר כי האו"ם פנה לישראל בבקשה לחדש את הכנסת הדלק הקטרי לרצועה, זאת על מנת למנוע משבר בריאותי עקב חשיפת חולי קורונה ראשונים בתוך הרצועה. הוא אמר את הדברים בנאומו בכינוס מועצת הביטחון. כזכור ישראל עצרה לפני כשבועיים את כניסת הדלקים לרצועה בשל הפרחת בלוני התבערה מעזה.

העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח שקטר הסכימה באופן עקרוני לדרישת חמאס להגדלת המענק וכמו כן למימון ותפעול פרויקטים אחרים שחמאס דרש דוגמת הנחת קו מתח חדש בעזה. במקביל, ערוץ אל-ערביה דיווח שהשליח הקטרי, מוחמד אל-עמאדי, שנכנס אמש לעזה הודיע לחמאס שישראל הסכימה לחדש את הכנסת הדלק לרצועה. כמו כן, על פי הדיווח אל-עמאדי הודיע לחמאס כי ישראל הסכימה להקל את המצור על עזה בתנאי שחמאס יתחייב לשקט. 

השבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 מפי מקורות פלסטיניים כי קטאר הבטיחה לחמאס להגדיל החודש את המענק הכספי לעזה מ-25 ל-40 מיליון דולר. עוד פורסם כי הסיוע הכספי אמור להימשך עד חודש מארס. המקורות העריכו כי הגדלת הסיוע תסייע לבלום בהדרגה את המתיחות וההסלמה בגבול הדרום.