התקרית לבנון, אתמול
צילום: תומר ארד

תחקיר התקרית בלבנון: שתי יריות נורו ממרחק 200 מטר

חוליית צלפים של חיזבאללה ירתה לעבר כוח מגדוד האיסוף 869 של צה"ל מתוך בית באזור הכפר השיעי חולה • צבא לבנון פרסם תמונות מעמדת חיזבאללה שהותקפה על ידי צה"ל הלילה • הרמטכ"ל ביקר בפיקוד הצפון וקיים הערכת מצב בה נדונו ההתפתחויות האחרונות
רועי שרון
26 באוגוסט 2020
16:36
עודכן ב 17:35

המתיחות בצפון: צה"ל פרסם היום (רביעי) תחקיר ראשוני מהתקרית הלילה בלבנון, ולפיו חוליית צלפים של חיזבאללה ירתה שתי יריות מתוך בית באזור הכפר השיעי חולה, לעבר כוח מגדוד האיסוף 869 של ממרחק 300-200 מטרים. זאת במן שהכוח חשף את עצמו לכמה שניות כדי לתקן אמצעי תצפית. הירי החטיא את הכוח, ששמע את רעשי הפגיעה של שני הקליעים במרחב מנרה. צבא לבנון פרסם תמונות מעמדת חיזבאללה שהותקפה על ידי צה"ל הלילה.


(עמדת חיזבאללה שהותקפה הלילה בידי צה"ל בתגובה לתקרית בגבול, צילום: צבא לבנון) 

באירוע הלילה עשרות פצצות תאורה נורו ברכס רמים שבגליל העליון ובגזרת הר דב, לאחר שזוהו יריות נשק קל משטח לבנון לעבר עמדה צבאית. צה"ל ביצע סריקות באזור כדי לשלול אפשרות של חדירה, וחלק מהצירים במרחב נחסמו. בתגובה לירי, צה"ל תקף עמדות תצפית של ארגון הטרור. הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר בפיקוד הצפון וקיים הערכת מצב בה נדונו ההתפתחויות האחרונות בגזרת הצפון ומוכנות לתרחישים אפשריים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ הגיבו הבוקר לתקרית. נתניהו אמר כי "לא נסבול שום תוקפנות נגד אזרחינו ונגיב בעוצמה על כל התקפה נגדנו. אני מציע לחיזבאללה לא לנסות את כוח המחץ של ישראל. חיזבאללה שוב מסכן את מדינת לבנון בגלל תוקפנותו". גנץ אמר כי "לא ניתן לנסראללה לפגוע לא בחיילינו ולא במדינתנו. נגיב באופן קשה לכל אירוע שיקרה בגבול".

בתחילת החודש הפיל צה"ל רחפן שחדר לשטח ישראל באזור החרמון מכיוון גבול לבנון. מצה"ל נמסר כי הצבא נמצא במוכנות גבוהה בזירה הצפונית ולא יאפשר כל הפרה של ריבונות מדינת ישראל.

סבב המתיחות הנוכחי בין ישראל לחיזבאללה החל ב-20 ביולי, כשפעיל הארגון ולוחמי מיליציות איראניות נהרגו בתקיפה אווירית בסוריה שיוחסה לישראל . שבוע לאחר מכן הודיע צה"ל כי סיכל ניסיון חדירה של חמושים לאזור הר דוב. השבוע סוכל ניסיון הנחת מטענים בגבול הגולן, אירוע שלפי צה"ל אינו קשור באופן ישיר לחיזבאללה.