הכדורגל הישראלי סוף סוף חוזר, האוהדים יישארו בבית. למה?

משרד הבריאות אוסר, מנהלת ליגת העל חסרת אונים, הקבוצות שותקות והפוליטיקאים לא ממש עוזרים. למה שלא ניקח את עצמנו בידיים?
יואב בורוביץ'
26 באוגוסט 2020
19:46

משרד הבריאות אוסר על כניסת קהל באופן גורף, נשמע הגיוני? אז זהו, שלא בטוח: בצרפת התחילה הליגה לפני כשבוע, זו מדינה עם תחלואת קורונה חמורה משל ישראל ועדיין מאפשרים ל-5,000 צופים להגיע לכל משחק.

אז מה קורה בארץ? דיברנו עם יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורגל ארז כלפון והוא אמר לנו: עד שלא מאפשרים לאוהדים לחזור למגרשים, גם אני נשאר בבית. יו"ר מנהלת הליגות טוען כי הוא ביקש ממשרדי הבריאות והספורט לאפשר לשליש מתכולת האצטדיון להיות מלא – אבל בינתיים הוא נתקל בסירוב מוחלט.

סמנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו טוען בינתיים שהאיסור על החזרת הקהל עומד בעינו וכי הוא "רוצה לראות מה המודל בכמה מדינות מערביות אחרות". חלילה שאנחנו נקבע כאן משהו בעצמנו. 

ומה עם קבוצות ליגת העל? גם להן מגיעה קצת ביקורת: קולן לא נשמע בצורה צלולה וחזקה כנגד האיסור על חזרת הקהל. אולי הן מבסוטות ממענק הקורונה שקיבלו מהמדינה על סך 75 מיליון שקלים, ומעדיפות לא להתעסק עם עלויות שיטור ואבטחה.

ואולי החשוד המיידי זה הפוליטיקאים שלנו, שלא תמיד מתייחסים ברצינות לספורט הישראלי. בזמן דיון בממשלה במאי, כששרת התרבות והספורט אז מירי רגב העירה ש"בכל העולם חזרו להתאמן", שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' השיב לה: "בעולם זה באמת כדורגל".

ברגע שזה המצב, ושמגזר אוהדי הספורט שמונה מאות אלפי אנשים לא מעניין אף פוליטיקאי, אין לנו באמת סיכוי לחזור למגרשים. היחידים שיכולים לעזור לאוהדי הספורט הם אנחנו עצמנו. אולי אם נסביר לקברניטי המדינה כמה זה חשוב לנו, הם יפסיקו להתעלם.