בית ספר השלום במבשרת ציון, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"פשוט בדיחה": משך ההכשרה לעוזרי ההוראה - 3 שעות בלבד

משרד החינוך גייס 13 אלף עוזרי הוראה לכיתות ג-ד. להכשרתם הוקצו 15 שעות, אך עליהם להגיע למפגש אחד בן שלוש שעות לפני ה-1 בספטמבר. מנהלי בתי הספר אובדי עצות
לירן כוג'הינוף
27 באוגוסט 2020
08:23

משרד החינוך מחייב את עוזרי החינוך לכיתות ג ו-ד לקחת חלק בהכשרה בת שלוש שעות בלבד טרם כניסתם לכיתות הלימוד. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

במשרד החינוך התגאו בגיוס של 13 אלף איש שביקשו לעזור למורי כיתות ג ו-ד שילמדו בקבוצות בשנת הלימודים הקרובה. חמישה ימים לפתיחת שנת הלימודים ומנהלים רבים עדיין מחפשים עוזרי חינוך לבתי הספר. הבעיה היא שמדובר באנשים שאין להם שום הכשרה. משרד החינוך קבע כי עוזרי החינוך יקבלו 15 שעות הכשרה בלבד, אבל מי שיכנס לכיתות כבר ביום שלישי יחויב להגיע רק למפגש אחד של שלוש שעות. הקורסים צפוים להתחיל בימים הקרובים.

נשיא המכללה האקדמית לחינוך "חמדת הדרום" פרופסור חיים שקד, שאצלו מכשירים את עוזרי החינוך אמר "זה מטריד שאנשים באמת בלי שום ניסיון ושום הכשרה מקבלים ישר תפקיד של מורה לכל דבר". פרופסור שקד הוסיף כי "הכשרה של 15 שעות בודדות זה פשוט בדיחה, הרי מי שרוצה להיות מורה לומד כמה שנים וחלק מהאנשים שפונים עכשיו הם אנשים שאין להם מה לעשות עם עצמם". לדבריו יש בין הפונים גם כאלה שניסו בעבר להשתלב במערכת החינוך ולא הצליחו ועכשיו "מנצלים את ההזדמנות".

מנהלת בית הספר היסודי "ניצנים" ברמת גן אובדת עצות: "פחות משבוע לפתיחת שנת הלימודים ואנחנו עדין לא מוכנים, חסרים לי אנשי צוות". לדברי אסיה עוזרי הוראה לא באמת נותנים את המענה, משום שברוב המקרים מדובר באנשים שלא מסוגלים "לעמוד מול כיתה".