המחאה נגד רה"מ בירושלים
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

המשנה לפרקליט המדינה: ההנחיה לצמצום העמדה לדין של מפגינים לא נועדה למחאה בבלפור

עו"ד נורית ליטמן הגיבה למתקפה נגד היועמ"ש והפרקליטות: "מה שמצער זה שבביקורות יש המון פייק, ביקורת שלא קשורה לתוכן של ההנחיה"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
27 באוגוסט 2020
11:02

המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עורכת הדין נורית ליטמן, הגיבה הבוקר (חמישי) למתקפה על הנחיית הפרקליטות לצמצם את היכולת להעמיד לדין מפגינים. "ההנחיה לא נכתבה בגלל ההפגנות בבלפור, עבדנו עליה זמן רב", אמרה ליטמן בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בתוכניתם בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם המשנה לפרלקיט המדינה נורית ליטמן בכאן רשת ב

עוד אמרה ליטמן: "זו הנחיה שמחכה הרבה זמן לפרסום, והייתה אמורה להתפרסם יותר מוקדם. הנוסח הסופי שלה אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה בינואר האחרון, מאחר שאין פרקליט מדינה מכהן. כשהבנו שאין פרקליט מדינה קבוע, הוחלט לפרסם את ההנחיה הזו והנחיות נוספות. ברגע שיהיה פרקליט מדינה מכהן זה יובא לאישורו. פעלנו על פי טיוטה של ההנחיה הזו גם במחאות קודמת".

על ההוראה בליכוד לתקוף את הפרליקטות בעקבות פרסום ההנחיה, כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות, אמרה ליטמן: "קשה להיות מופתעים כי אנחנו זוכים לביקורת על כל דבר שאנחנו עושים. מה שמצער זה שבביקורות יש המון פייק, ביקורת שלא קשורה לתוכן של ההנחיה".

עוד אמרה המשנה לפרקליט המדינה: "אני לא מי שסופגת הכי הרבה – וכולם מבינים למי אני מתכוונת (התובעת המשפט נתניהו ליאת בן ארי ואביחי מנלדבליט), אבל האמונה שלנו ביושר שבו אנו מקבלים החלטות מאפשרת לנו להמשיך. ביקורת זה בסדר, אבל לא התלהמות. אנחנו בהחלט בתחושה של מציאות שלא חווינו בעבר. היו שיאים בעבר, כולל בתקופת ההעמדה לדין של אהוד אולמרט - אבל אנחנו עכשיו באחד השיאים".

אתמול פורסם בכאן חדשות כי דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נאור יחיא, הורה לח"כים ושרים בליכוד להתראיין ולתקוף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואת הפרקליטות. 

יו"ר הכנסת יריב לוין מתח ביקורת חריפה על ההנחיית הפרקליטות ואמר כי שנים שצמרת מערכת המשפט והפרקליטות "הולכות כעיוורים בדרכו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. היום מתברר שהשנאה שלהם לראש הממשלה נתניהו חזקה אפילו יותר מההערצה הילדותית לברק". עוד אמר לוין: "אם למישהו היה ספק מה מניע גורמים בכירים בפרקליטות, הוא קיבל היום תשובה ברורה. כל המשאבים, כל הכוח העצום שבידיהם, הכל מנותב לאכיפה בררנית במטרה להפיל ראש ממשלה נבחר".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה צייץ: "איפה הם היו בהתנתקות? איפה הם היו כשהימין הפגין נגד אוסלו? איפה הם היו כשנערות נכנסו לבתי מעצר וצעירים אל מאחורי סורג ובריח על שחסמו כבישים?".