אלון אולארצ'יק. צילום: אילן בשור
צילום: אילן בשור

שאלון לשבת עם אלון אולארצ'יק

האלבום הראשון שהוא שמע בלופ, השיר שתמיד ישפר לו את מצב הרוח ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? אלון אולארצ'יק מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
28 באוגוסט 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את אלון אולארצ'יק.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
בגיל 14 הייתי חניך בפנימיה הצבאית של חיפה. יום אחד ההורים הביאו לי במתנה פטיפון ותקליט שנקרא ״אלה פיצג׳רלד בהוליווד״. היה רק תקליט אחד, אז שמעתי אותו בלופ. כנראה שזה מה שגרם לי להחליט שהרמטכ״לות היא לא בדיוק בשבילי, ואולי שבכל זאת המוזיקה כן.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אין-סוף דברים שיש בספוטיפיי וביוטיוב. יש שם אושר אדיר. לאחרונה שמעתי את השיר I'm Every Woman בביצוע צ'אקה קאן מהתקליט הראשון שלה מ-1978. אמנם שיר מתקופת הדיסקו שאליה פחות התחברתי, אבל הביצוע שלה והעיבוד הענק הופכים אותו לשיר נצחי, בעיניי כמובן.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
"מבעד לעשן". השיר יצא באלבום הכפול "רוק ורוך". שיר מלנכולי כזה שאני מתחבר אליו די בקלות, ומבין למה קשה לאחרים עם מצב כזה. אבל זה שיר יפה מאד באזניי.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
יש לי הרגל לשנות עיבודים מוזיקליים של שירים שלי, אפילו באופן קיצוני, ברמה של שינוי סגנון. הסיבה? תקווה שאם השיר יתחדש, יהיה מעניין לכולם (לרוב הדבר לא נכון). לפעמים אני תוהה למה הקלטתי שירים שאף אחד לא שמע.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
אני זוכר שבגיל 5 ההורים לקחו אותי למורה לפסנתר בוורשה, שהתנסתה בלגלות אם הילד מוכשר ואם יהיה שווה להשקיע בו. התוצאה הייתה שכן, אז הבנתי שאהיה אנוס להתאמן אינסופית בנגינה. לא זוכר שהיה איזשהו רגע דרמטי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
להיות מוזיקאי אף פעם לא היה חלום, זו לגמרי המציאות שלי מאז שאני זוכר את עצמי.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
כרגע הייתי מציל את האלבום הכפול של ג׳ון קולטריין שיצא לפני כשנה, כי הוא אלבום סוף. אבל בזמן אחר אולי אלבום אחר.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
התנסיתי בעבר בכתיבת מוזיקה לסרטים. לא נראה לי שהייתי מספיק מחובר לזה כדי להיות ממש טוב. חוץ מזה, בסרטים הסולן הוא תמיד הויז׳ואל והמוזיקה היא אמצעי עזר ולעולם לא הדבר עצמו. אז פחות.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
"ככה סתם" של התרנגולים. שיר קונדסי מהילדות שעושה לחייך. אוהב מאד את שירי התרנגולים ואת המוזיקה של נעמי פולני, סשה ארגוב, ובכלל נעים לפעמים להזכר בילדות בשכונה שבבת-ים, שם גדלתי. 

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אולי דייג אגמים.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
הייתי מעדיף מחרוזת של שירי B sides שלי, כי אלה תמיד יותר משמעותיים, עצובים כאלה.